227 immers zooeven heb ik U gezegd, dat ik van meening ben, dat het geen zin heeft, zonder de doelstelling duidelijk voor oogen te heb ben, verder te praten. Welnu. Het is duidelijk, dat men verstandig doet bij het op stellen van een doelstelling rekening te houden met wat het Ka daster thans is en doet. Wij zijn het er over eens, dat het karakter van grondbelastingkadaster op den achtergrond is komen te staan en het Kadaster de laatste decennia gegroeid is in de richting van een administratie op den grond en op de rechthebbenden van den grond. Ik hel er sterk toe over het Kadaster te definieeren als een administratie op den grondeigendom. Als er thans geen Kadaster, of iets dergelijks aanwezig zou zijn, kan men er zeker van zijn, dat dit in de tijden die we nu beleven wel zou zijn uitgevonden. In de toekomst zal een goede administratie op den grondeigendom nog wel van meer beteekenis worden, dan zij tot nu toe was. Aanvaardt men deze doelstelling, dan heeft het Kadaster hier mede naar mijn meening min of meer een doel in zich zelf gekregen. Dit wil niet zeggen, dat bij de inrichting van deze administratie vol komen willekeurig mag worden gehandeld. Het Kadaster staat niet alleen in de wereld. Er zal zorgvuldig op gelet moeten worden de zaken zoo in te richten, dat er een maximale hoeveelheid nut voor de samenleving uit voortvloeit. Het dienstbare karakter echter van het Kadaster, zooals dit b.v. bij den opzet ten aanzien van de grond belasting bestond, is bij de uitgesproken doelstelling ten aanzien van welke aanwijsbare instelling dan ook niet regelrecht aanwezig, vandaar dat ik sprak van een doel in zichzelf. De administratie moet natuurlijk steeds opgebouwd worden uit de gegevens, die de overgeschreven stukken bevatten, aangevuld met die, welke bij het onderzoek in het veld worden verkregen. Het typische karakter van deze administratie is, dat zij gebaseerd moet worden op een meetkundige indeeling van den bodem. Zoowel voor de tenaamstelling als voor de perceelsindeeling moeten de ge gevens worden geïnterpreteerd door de bevoegde ambtenaren. Aan gezien het de bedoeling is, dat anderen van de administratie gebruik zullen maken, moeten buitenstaanders dus gelegenheid hebben van de interpretatie kennis te nemen. Wat de tenaamstelling betreft, is dit eenvoudig: men behoeft slechts den legger op te slaan en men kan lezen wat er staat. Zich op deugdelijke wijze omtrent de interpretatie van de perceelsindeeling op de hoogte te stellen, is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 235