229 van werken van den Meetdienst van den Rijkswaterstaat: hier wordt ook de topografie van het terrein op de kaart afgebeeld. Het moet dus mogelijk zijn de kadastrale kaarten aan te vullen of op een andere kaart de kadastrale gegevens in te teekenen. Dit kan eenvoudig geschieden door denzelfden meetkundigen grondslag te gebruiken. Dit wordt gewaarborgd door de punten van de Rijks driehoeksmeting. Vergemakkelijkt wordt dit nog en verbeterd, in dien men bij een hermeting in het hermeten terrein bouten in hui zen plaatst en die in coördinaten bepaalt. Deze bouten waarborgen dan te allen tijde de mogelijkheid om nauwkeurig bij het kadastrale werk aan te sluiten. De voor normale publicatie bestemde tech nische gegevens zijn dus: kopieën van het aanwezige werkplan en de coördinaten van vaste punten. Daarnaast kunnen verstrekt wor den kaarten op de schaal van het netteplan of zoo noodig op elke andere schaal, mits kleiner dan die van het werkplan. (Vooral wan neer de installatie voor fotografische reproductie zal zijn uitgebreid met een voor zincografie, levert de verstrekking van kaarten geen bezwaren op.) Dit betreft de verschaffing van technische gegevens: daarnaast staat het extract plan en dat uit den legger, zooals wij die tegen woordig kennen, die echter van administratieven aard zijn. De Landmeter van hef Kadaster W. Smit ]r. vestigde op de voor vorige vergadering de aandacht op de kartografische taak van het Kadaster. Bij de zooeven besproken wijze van publiceeren van de landmeetkundige gegevens wordt de kartografische taak naar be- hooren vervuld. Het is echter wel noodig in de doelstelling deze taak uitdrukkelijk te vermelden. Na te hebben nagegaan, dat het mogelijk is de administratieve en technische gegevens van de administratie op afdoende wijze beschikbaar te kunnen stellen, waarmede dus een doeltreffend en juist gebruik van de administratie op den bodem vaststaat, is het volgende punt om in details na te gaan hoe de administratie moet zijn en wat zij moet geven. Voor den landmeetkundigen dienst van het Kadaster is dit het gemakkelijkst uit te maken. Er is slechts een enkel punt dat, na hetgeen ik heb gezegd, onder oogen moet worden gezien. Dit betreft de perceelsvorming en hetgeen op de kaart moet worden voorgesteld. Er moeten natuurlijk op voorkomen de eigendoms- en hypotheekgrenzen en grenzen van andere zake lijke rechten. Verder de gebouwen, benevens zoo spaarzaam moge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 237