236 tuurtechnischen Dienst, die de bestaande organisatie de kans wil geven zich op het nieuwe werk in te stellen, maar ook aan die instanties van het Departement van Financiën, die aan de oplossing hebben meegewerkt of er verantwoordelijk voor zijn. Te dikwijls is het in de geschiedenis van het Kadaster voorgekomen, dat men niet heeft begrepen, dat behalve voor de interne en klassiek ge worden aangelegenheden der Belastingadministratie, het Kadaster een taak heeft te vervullen in de Maatschappij en in de geheele staatshuishouding. Dat dit is ingezien, is hoogst verblijdend. Het moge tevens een aanduiding zijn in welke richting men het Kadaster wil evolueeren. Het hoofdbureau van den Dienst voor Buitengewoon Landmeet kundig werk zal gevestigd zijn te Delft. Voorts bestaat de Dienst uit 6 meetbureaux gevestigd te Groningen, Zwolle, Almelo, Utrecht, 's-Hertogenbosch en Eindhoven, terwijl te 's-Gravenhage een centraal teekenbureau ingericht wordt. Dit laatste bureau wordt ondergebracht bij den bestaanden opleidingscursus voor teekenaar van het Kadaster en geplaatst onder de leiding van het Hoofd van dien cursus, die in de leiding zal worden bijgestaan door aan dien cursus verbonden landmeters en teekenaars. Het is de bedoeling om het kader van een meetbureau te doen bestaan uit een Hoofd, landmeter van het Kadaster, een toege- voegden landmeter van het Kadaster en een teekenaar van het Kadaster. Verder is het voornemen 12 technici op arbeidsovereen komst aan elk bureau werkzaam te stellen. De nieuwe dienst zal nu ongeveer op de volgende wijze func- tionneeren: a. Alle werk, dat niet door het meetbureau behoeft te worden uit gevoerd, wordt overgelaten aan het Centrale Teekenbureau. Dit is bv. het berekenen van den meetkundigen grondslag; het nummeren en opwerken van het plan; het berekenen van de oppervlakte; het vervaardigen van kopieën; het aanleggen van het plan; zoo mogelijk het schrijven van den Staat no. 75. b. Voor een meetbureau blijft dus over de voorbereiding van een landmeetkundig werk, de verkenning en meting van den meet kundigen grondslag; het delimiteeren, het detailmeten, het ver vaardigen van de veldwerken, het kaarteeren en in inkt zetten van het werkplan en het controleeren en inleveren van den Staat no. 75. Het Hoofd van het meetbureau is natuurlijk voor de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 244