238 Litteratuuroverzicht (tijdschriften) noodig kan de nieuwe dienst eveneens het Kadaster assisteeren. Wellicht door het uitvoeren van partieele hermetingen, wellicht door het overnemen van de behandeling van groote, bijzondere op drachten, van beeknormalisaties, wegverbreedingen en dergelijke. Met de bovenstaande uiteenzetting meen ik te mogen volstaan. Zij moge den lezer een indruk geven van de nieuwe organisatie en van de richtlijnen, die bij het in bedrijf stellen zoo ongeveer zou den kunnen worden gevolgd. Het is duidelijk, en daarmee kom ik terug op hetgeen ik in het begin schreef, dat de practijk zal moeten leeren, op welke wijze alles precies moet worden ingericht en geregeld. Ik hoop, dat spoedig de nieuwe dienst zijn bestaansrecht zal kun nen bewijzen. W. P. N. R. No. 3663 bevat een tweetal rechtsvragen over overdracht van onroerend goed, die de aandacht verdienen. Het eerste geval betreft een transport, waarbij in het tijdsverloop tusschen obligatoire overeenkomst en de akte, de verkooper over lijdt en twee erfgenamen nalaat, die het goed toescheiden aan één hunner. Wie moet nu de akte teekenen om den kooper den eigendom te doen verwerven? Volgens art. 1129 B.W. de erfgenaam, die het goed bij de scheiding verkreeg, immers hij alleen wordt geacht den erflater te zijn opgevolgd in den eigendom. Prof. Eggens merkt echter op, dat veiligheidshalve de andere erfgenaam zou moeten medewerken, voor het geval de scheiding nog eens mocht worden aan getast, terwijl deze ook zou moeten medekwiteeren voor ontvangst van de koop som, indien bij de scheiding niet tevens de vordering tot betaling aan den eer sten erfgenaam is toebedeeld. Het tweede geval betreft een lastgeving tot verkoop van een huis. Mag nu de lastgever zelf het huis ook nog verkoopen en kan deze dan geldig leveren, zoodat de lastgeving stilzwijgend zou zijn herroepen, ook zonder kennisgeving aan den lasthebber, of is die verkoop als nietig te beschouwen? Prof. Eggens antwoordt op deze vragen, dat de lastgever zeker rechtsgeldig kan verkoopen, al zal hij obligatoir verbonden blijven uit de lastgevingsovereenkomst. In no. 3674 komt voor een artikel van Mr. K. Bes over hypothecaire in schrijvingen tot verzekering van grondrenten. Een uitvoerig betoog over het ontstaan dier inschrijvingen en het vernieuwen er van eerst om de 10 jaar, daarna in 1842 en 1878, leidt den schrijver tot de conclusie, dat ze thans ambts halve zouden kunnen worden doorgehaald. Ze zijn ook in 1878 vernieuwd, hóe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 246