24 onjuiste kadastrale oppervlakte heeft en dat als gemiddelde alle 800 perceelen een grootteafwijking vertoonen van bijna 6 procent. Op merkelijk is voor mij geweest, dat voor beide stadsgedeelten het aantal perceelen, dat een bepaald percentage onjuist is, vrijwel gelijk is. Uit den aard van de zaak heb ik slechts een inzicht kunnen geven in de onnauwkeurigheid van kadastrale kaart en kadastrale grootte in Amsterdam. De veronderstelling lijkt gewettigd, dat ook in vele andere volgebouwde kommen deze kadastrale gegevens niet aan redelijke eischen voldoen. Wanneer ik thans er toe overga U een globaal overzicht te ge ven van de in Amsterdam gevolgde hermetingstechniek, dan wil ik beginnen Uw aandacht nog eens te vestigen op de verzekering van den technischen grondslag. Over verzekering van vaste punten is reeds veel gezegd. M.i. is niet uit te maken welke verzekering de beste is. Ze is afhankelijk van het terrein waarin men werkt. En daarom zal de verzekering met kadsteenen, waarvan men in Eindhoven pleizier heeft, in Amsterdam een nutteloos iets blijken te zijn. Want de slappe bodem maakt een verzekering met kad steenen zeer onstabiel en bovendien maakt het veelvuldig roeren van den grond de kans op verstoring van het verzekeringsmate riaal zeer groot. In het eerste congres van de Nederlandsche Land meetkundige Federatie heb ik in een rapport reeds medegedeeld, dat in Amsterdam 51000 maal per jaar de bestrating wordt opengebroken en weer dichtgemaakt. Ook de laatste cijfers die mij door den dienst der bestratingen werden verstrekt, geven vrijwel ditzelfde aantal, hetgeen dus neerkomt op een opbreken en her straten van 170 maal per werkdag. Waarin dan nog niet eens is begrepen het vernieuwen van wegdekken van geheele straten, waar voor gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. Het behoeft geen betoog, dat bij deze groote kans op storing het goedkoopste ver zekeringsmateriaal, het piket, wordt gebruikt. Het drie- of veel- hoekspunt, verzekerd met een piket, wordt met richting en afstand nader vastgelegd door een koperen boutje in een gevel. Deze wijze van verzekeren, welke door een eenvoudige berekening, los van de detailmeting, de reconstructie van een meetlijn op het terrein weer mogelijk maakt, voldoet in de praktijk uitstekend. Het moet dan ook zeer worden gewaardeerd, dat in de nieuwe H.T.W. dit prachtige verzekeringsmateriaal wordt aanbevolen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 24