249 erfdienstbaarheden wenscht. De heer Glerum meent, dat het doel van het Kadaster wel vaststaat, maar dat we vooral behoefte hebben aan voorschriften, b.v. over delimitatie. In de toekomst is een voortdurend nauwere samenwerking te ver wachten met andere diensten, in de eerste plaats met de gemeenten. Moet daarom aan de hermetingen, die uitgaan van het Kadaster, niet een ruimeren opzet worden gegeven dan alleen voor het Kadaster noodig is? De heer Stoorvogel spreekt zijn waardeering uit voor de door inleider ontwikkelde gedachten, welke richtinggevend zijn ook in die landen, waar men nu over een goed Kadaster beschikt. Met de meening van inleider, dat men 70 jaar geleden het doel van een hermeting beter aanvoelde dan nu, is spreker het niet eens. Voor de hermeting Eindhoven geldt dat ten minste niet. Naar sprekers meening bestaat er meer behoefte aan nauwkeu rige kaarten dan aan meetcijfers. Dergelijke kaarten zijn van be lang voor groote lichamen (Rijksdiensten en groote gemeenten), maar ook voor bv. kleine gemeenten. Een kleine gemeente kan met behulp van een kaart op groote schaal behoorlijke rooilijnen ont werpen. Wat de grensregeling betreft, de practijk wijst uit, dat een grens regeling, waarbij het oude veldwerk wordt geraadpleegd en waar bij voor een deugdelijke afpaling wordt gezorgd, iederen eigenaar bevredigt en geen groote moeilijkheden oplevert. Het idee Gorter lijkt spreker wel uitvoerbaar. Mr. I w e m a wil op het denkbeeld van het inschakelen van den rechter-commissaris gaarne even nader ingaan en daarvoor een klein pleidooi houden. De boekhouding op de erfdienstbaarheden blijft altijd gebrekkig, omdat niet is na te gaan, wat in den loop van den tijd met deze rechten gebeurt. Daarom is hier een opschooning van tijd tot tijd zeer gewenscht. Door inschakeling van den rechter-commissaris nu zou men ook kunnen komen tot een hernieuwde vaststelling van erfdienstbaarheden. Op dien grond is spreker ook voorstander van periodieke hermetingen. De heer Jongedijk vraagt, waar de doelstelling moet wor den neergelegd. Spreker heeft eens gebladerd in oude jaargangen van dit Tijdschrift. Reeds in de tweede jaarvergadering van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 257