29 volkomen juisten belichtingstijd, een goed afgestemde ontwikkelaar en een ontwikkeltijd, die, gecontroleerd op het horloge, tot de meest ideale dichtheid van het negatief moet worden voortgezet. In de dichtbebouwde kommen heeft de methode het zeer groote voordeel, dat ze op het nieuwe plan het verbazend groot aantal kaarteerpuntjes voorkomt, hetgeen het verkrijgen van een mooie lijn in de teekening, en niet te vergeten in de zincografieën, gunstig be- invloedt. Het behoeft geen betoog, dat de doorschijnendheid van het papier tevens van grooten invloed is op het resultaat. Het tegenwoordig van Rijkswege verstrekte teekenpapier is voor het doel niet geschikt. Hoewel de werking van het papier zeer gering is, is het m.i. te dik en te ongelijkmatig van dikte, zoodat het in doorzicht wolken vertoont, die de kopieerbaarheid niet ten goede komen. Afgezien van het doel, dat ik er mee beoog, is de ongelijkmatige doorschijnendheid van het papier ook van funesten invloed op de kwaliteit van de zincografieën, welke als eindresultaat van een hermeting het publiek als nette plans onder de oogen komen en aan de gemeentebesturen ten behoeve van hun diensten en bedrij ven worden verstrekt. Waarmee ik dus opnieuw ben gekomen tot de „service", die bij het Kadaster nog wel eens ontbreekt. Het lijkt me van groot belang dat de Vereeniging voor K. en L. op het gebied van teekenpapiersoort en de hiermede onverbrekelijk samenhan gende kwaliteit van de zincografieën het hare bijdraagt om hierin verbetering te brengen. Wat de verzekering van de grenzen betreft moet ik, evenals ik dat deed voor de verzekering van den technischen grondslag, er de aandacht op vestigen, dat hetgeen voor Eindhoven wenschelijk en goed is gebleken, voor andere gedeelten van het land niet behoeft op te gaan. Een afpaling van de grenzen met steenen palen, zooals de heer Stoorvogel die met succes uitvoerde in Eindhoven, zou in Amsterdam blijken een onding te zijn. Want de aard van de achter de huizen gelegen open erven met hun min of meer wankele schuttingen, hekken, schuurtjes en hokken, leent zich voor een der gelijke afpaling allerminst. Zoo naast de onvermoeide propaganda voor hermetingen het bestuur van K. en L. tevens richtlijnen zou willen uitstippelen voor eventueele voorschriften op het gebied van de grensverzekering, dan zou ik nadrukkelijk willen verklaren, dat m.i. van een uniform grensv trzekeringsmateriaal voor het geheele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 29