30 land geen sprake kan zijn. Wat de vaststelling van de grenzen betreft: deze is over het al gemeen bij de hermeting van Amsterdam zoodanig geregeld, dat de meetgroepen de beschikking hebben over de kadastrale veld werken van het blok, dat hermeten zal worden. Zij richten nu hun meting dusdanig in, dat deze, behalve dat zij aan de noodige con structieve eischen voldoet, tevens een gemakkelijke vaststelling van de grens van het oude veldwerk mogelijk maakt. Wanneer bijv. vroeger het theoretische verlengde van het midden van een muur tusschen twee huizen als grens is aangenomen, dan wordt door een der huizen een loodlijn genomen op de aan de straatzijde gelegen meetlijn. Aan voor- en achterzijde van het huis wordt de afstand van het midden van den muur tot deze loodlijn bepaald en aan de achterzijde van den tuin de afstand van deze loodlijn tot aan de schutting, welke de terreinafscheiding tusschen de twee perceelen vormt. Behalve dat deze loodlijn voldoet aan een constructieven eisch, opent zij de mogelijkheid om op het kantoor door berekening het theoretische verlengde van het midden van den muur in het nieuwe meetcijferverband vast te stellen. Deze en soortgelijke be rekeningen geschieden door de beide landmeters, die aan kadastrale zijde bij de hermeting van Amsterdam werkzaam zijn, bij wie dan tevens de beslissing berust, of een geringe afwijking tusschen theo retische en terreingrens hun al of niet de vrijheid geeft, de erfaf- scheiding tot kadastrale grens te promoveeren of dat delimitatie van de grens noodzakelijk is. Bij volledige overeenstemming in de aanwijzing van beide be langhebbende eigenaars wordt in dergelijke gevallen de aange wezen grens als kadastrale grens in de hermeting toegepast. Van deze wijziging van de kadastrale grens wordt, in tegenstel ling met hetgeen in Eindhoven geschiedt, in de meeste gevallen geen akte opgemaakt. Ik vind hierin vrijheid, omdat het theoretische verlengde van het midden van den muur in bijna alle gevallen nooit op het terrein is aangegeven geweest. Ja zelfs was tijdens de vor ming van het oude kadastrale perceel de muur als toekomstige grens veelal nog niet eens gebouwd. Het gaat m.i. niet aan van de tegen woordige eigenaars, tusschen wie geen enkel verschil van meening bestaat over de begrenzing van hun eigendommen, akten te vor deren, die absoluut niet als koop of verkoop leven in het rechts bewustzijn van het publiek, die het op onkosten brengen en die in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 30