33 Men zie hierover de beschouwingen van den heer Kluvers in het Tijdschrift voor K. en L., jaargang 1938, blz. 77 e. v. Zie hier dus de problemen, die zich voordoen bij het delimiteeren van grenzen en het toepassen van oude grenzen in de hermeting. Problemen, ook van administratieven aard, waarbij de landmeter in het geheel geen steun vindt in de bestaande voorschriften. Ik wil U dit nog even met een voorbeeld aantoonen. In de Jordaan in Amsterdam ligt een perceelencomplex, toebehoorende aan de ver- eeniging ,,de Arbeidersklasse", die dit complex verkreeg in 1895. Zij beschouwt zich van dit complex, dat ik op het hierbij gereprodu ceerde lantaarnplaatje (fig 7) met een zware lijn heb omgeven ge heel als eigenaresse. Niettemin vertoont de kadastrale tenaamstel ling van verschillende perceelen in het complex de noodige haken en oogen. Ik heb deze perceelen met een arceering aangeduid. Zoo luidt de tenaamstelling van perceel 625: Eigenaresse de Arbeiders klasse en cons. Cons, voor 31 ca bloote eigenaar L. Huntelaar; op stal voor 31 ca Wed. H. Ferenhout. Deze medeeigendom zat er reeds in voor 1880, het tijdstip waarop door vernieuwing van een minuutplan, de sectie L uit een andere sectie was ontstaan. Perceel 626 staat bekend als behoorende aan L. Huntelaar, ter wijl Wed. J. H. Ferenhout van dit perceel opstalhoudster is. Ook deze tenaamstelling dateert reeds van voor 1880. Ten overvloede kan ik meedeelen, dat onder het geheele kantoor Amsterdam de namen Huntelaar en Ferenhout in de kadastrale en hypothecaire administratie verder niet meer voorkomen. Ten behoeve van de verzending van het grondbelastingbiljet staat bij het leggerartikel, waarop perceel 626 voorkomt listiglijk: p.a. Vereeniging de Ar beidersklasse. Men kan gerust zijn: de grondbelasting er van komt binnen. Perceel 4182 vermeldt als eigenaar de Arbeidersklasse met als consort de gemeente Amsterdam voor 7 ca. Ook deze gemeente lijke consort, op het behoud waarvan de Gemeente in het geheel geen prijs stelt, dateert reeds van voor 1880. Aan de hand van de bestaande voorschriften is het onmogelijk dezen warwinkel van opstalhouders, bloote eigenaars en consorten uit onze administratie te verwijderen. Hier is onze administratie afhankelijk van het publiek, dat door het indienen van een een zijdige eigendomsverklaring van verjaring orde in den chaos zou kunnen stichten. Mijnheer de voorzitter, ik heb dit reeds vroeger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 33