35 daarom worden uitgevoerd door los van den gewonen dienst staande afzonderlijke bureaux. Wat de bijhouding betreft zou ik een methode willen voorstaan, die telkens opnieuw uitgaat van den technischen grondslag. Ik wil hiermede niet zeggen, dat het onder alle omstandigheden nood zakelijk is steeds dezelfde meetlijn te gebruiken. Terreinsomstandig heden kunnen zich hiertegen verzetten. Maar bij de keuze van een nieuwe meetlijn zou ik deze wèl bepaald willen zien in het oor spronkelijk systeem van de hermeting, dus door bepaling en be rekening uit de vastleggingsboutjes, doch niet enkel door kaartee- ring uit de reeds op het plan aanwezige gebouwen. Wel is waar zal deze methode iets vlugger werken, maar ze heeft het nadeel dat kaarteeronnauwkeurigheid op kaarteeronnauwkeurigheid wordt ge stapeld, terwijl het wiskundig verband veel spoediger zoek zal zijn. Onnoodig te zeggen dat ik een bijhouding van de kaarteeringen op groote schaal als eisch zou willen stellen. Hierop kunnen de grootteberekeningen weer plaats vinden, zoo dat de bijhouding zich kan beperken tot het inmeten van de nieuwe grens in het oorspronkelijke systeem. Hiermede, mijnheer de voorzitter, ben ik gekomen aan het eind van mijn beschouwingen. Moge ik er in geslaagd zijn op U iets van mijn ideaal te hebben kunnen overdragen: een technisch en administratief juist Kadaster, niet zichzelf zoekend, doch tot dienen bereid als vraagbaak staande in de economische samenleving. Ik heb gezegd. J. P o l m a n, Landmeter van het Kadaster, Willemstad (Curagao): De inrichting van het Kadaster op Curasao. Zooals bekend, is momenteel het Kadaster op Curasao in wor ding. Het is mijn plan in dit Tijdschrift geregeld verslag te doen van de vorderingen en van de ervaringen, daarbij op technisch, juridisch en administratief gebied opgedaan. Ik meen dit wel verschuldigd te zijn aan de collega's in Neder land en Ned. Oost-Indië, aangezien wij hier een dankbaar gebruik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 35