36 maken van de ervaringen, door hen en hun voorgangers in meer dan honderd jaar kadastrale geschiedenis verzameld en gedeelte lijk gepubliceerd in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde en het Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië. Inleiding. In 1935 werd door het Gouvernement van Curagao besloten tot inrichting van een kadaster, voorloopig alleen op het eiland Cura sao. Dit kadaster zou, behalve dat het nuttige diensten zou kunnen bewijzen bij de heffing van de grondbelasting, in de eerste plaats dienen om een overzicht te verschaffen van den grondeigendom. Het Gouvernement als grootgrondeigenaar zou in de eerste plaats daarvan de vruchten plukken, omdat een goed overzicht van de gouvernementsgronden in den vorm van modern kaartenmateriaal niet bestond en de gevolgen daarvan: moeilijkheden bij de uitgifte van perceelen in zakelijk of persoonlijk recht, moeilijkheden bij de stadsuitbreiding enz., zich deden gevoelen. Nadat het besluit gevallen was, werd zeer terecht besloten de gelden voor de inrichting van het kadaster zoo goed mogelijk te besteden en bepaald dat ter voorkoming van toekomstige grensge schillen en zoo mogelijk ter beslechting van bestaande grens kwesties vóór de kadastrale opneming een algemeene grensrege ling tot stand gebracht zou worden. Ten einde dit te regelen werd uitgevaardigd de Verordening op de grensregeling (Publicatieblad 1938 No. 102), een aan CuraQao- sche toestanden aangepaste kopie van het ontwerp-wet op de grens regeling van de beroemde Staatscommissie 1906. Om de bij de grensregeling vastgestelde grenzen zooveel moge lijk voor de toekomst te bewaren, werd besloten de verplichte grens- verzekering in te voeren, welke wettelijk werd vastgelegd in de Kadasterverordening (Publicatieblad 1938 No. 100). Deze veror dening bevat nog eenige andere bepalingen en is te beschouwen als de „grondwet" voor het kadaster. Als uitvoeringsmaatregel daar van is verschenen een kadastraal tarief (G. B. 22-8-1939 Pu blicatieblad 1939 No. 65) en zal binnenkort verschijnen een instructie voor de ambtenaren van het kadaster. Deze instructie zal geleidelijk worden vastgesteld aan de hand van de in de praktijk verkregen ervaringen. Tevens werd besloten het bestaande meet- brievensysteem te handhaven; een instructie voor de opmaking van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 36