37 meetbrieven zal in de instructie voor de ambtenaren van het Ka daster worden opgenomen. Het spreekt vanzelf, dat ook voojr de technische werkzaamheden instructies zijn verschenen of nog zullen verschijnen. Hierbij wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de diverse instructies van het Herkadastreeringskantoor van den Oost-Indischen kadastralen dienst en van de nieuwe Handleiding voor de technische werkzaam heden van het kadaster in Nederland. De bedoeling is te komen tot een cijferkadaster. Daarbij zal ge bruik gemaakt worden van de meest moderne instrumenten voor zoover de aanschaffing daarvan economisch verantwoord is. De meetsystemen worden natuurlijk aangepast aan de verschillende terreinsomstandigheden en grondprijzen. Het ligt dan ook in de bedoeling een veelvuldig gebruik te maken van de dubbelbeeld- tachymetrie. De omstandigheden op Curasao lijken voorloopig niet gunstig voor de toepassing van luchtfotogrammetrie voor kadastrale doeleinden (zie mijn artikel in „Fotogrammetrie" deel I No. 2 blz. 37). Momenteel is een overzichtskaart op schaal 1 a 2500 van Wil lemstad en omgeving in Delft in bewerking, waarvoor de grondslag is geleverd door luchtfoto's. Deze kaart zal een belangrijk hulp middel zijn om de toepassingsmogelijkheden van de luchtfotogram metrie voor kadastrale doeleinden op Curasao te beoordeelen. Het ligt in mijn bedoeling in eenige artikelen achtereenvolgens te behandelen: a. den toestand voor de invoering van het kadaster; b. den technischen grondslag van het kadaster; c. den juridischen grondslag van het kadaster; d. de inrichting van de administratie; e. de ervaringen opgedaan bij de kadastreering; de organisatie van den dienst, (Wordt vervolgd.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 37