43 de oude meetbrieven dikwijls foutief of onvolledig, zulks neemt niet weg, dat het zakelijk recht wordt uitgeoefend niet op het grondstuk, dat men bedoelde uit te geven, maar op dat volgens de grenzen op den meetbrief voor de ge rechtelijke akte aangegeven. Zoolang het nu niet „feitelijk'' onmogelijk is om den ouden meetbrief op het terrein uit te zetten, blijft deze de „eenige" basis van het zakelijk recht. De conclusie van den Resident is juist, omdat in de gerechtelijke akte, welke wordt overgeschreven, het object door den meetbrief wordt aangegeven, anders dan in Nederland, waar de kadastrale aanduiding slechts voor het hypotheek recht dezelfde beteekenis heeft. De meetbriefgrenzen zijn de rechtsgrenzen zoodra de overschrijving is gevolgd. Zoolang er nog geen volledig kadaster is, houdt men naast de veranderlijk heid der terreingrenzen, ook nog de moeilijkheid, dat de meetbrieven van de aan- eengelegen perceelen elkaar niet dekken in technischen zin en bovendien nog die van de oude meetbrieven bovenbedoeld, waarvoor nimmer op het terrein is gemeten. Vandaar de strijd over de zoogenaamde „verbeterde meetbrieven". Duidelijk laat de S. uitkomen hoe men door niet radicaal met het verleden te breken en het verpondingsnummer te vervangen door kadastrale nummers en de meetbrieven voortaan te laten vervallen of daarvoor alleen extractplan te nemen, tenslotte een verwarden toestand heeft geschapen, waardoor later allerlei maatregelen noodig waren om uit het moeras te komen. December 1939. J f-j j Uitbreidings- en streekplannen. Verhoef: Uitbreidingsplan Gemeente Velsen. Publ. Werken, 10. Scheffer: Het uitbreidingsplan - Slotermeer. T. v. Volkshuisv. en Stedeb. 9. Angenot: Een preciseering inzake streek plannen. Idem. Buitenland. Richter: Das Grundbuchrecht des Dritten Reiches vom Ver- messungsdienst aus gesehen. Z.f. Vermessungswesen 19. Le droit de propriété dans la pensee juridique allemande et italienne. J. des Géomètres-Experts et Topographes Francais 11. -Schmiedeskamp: Aktuelle Probleme im Vermessungswesen der Gegenwart. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten. I. Ruilverkaveling. Kleyn: Artikel 10, sub 4°, der ruilverkavelingswet 1938 en het uitbreidingsplan. Weekblad v. Gemeentebelangen 52. 11 Januari 1940. F. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 43