45 nagaan, welke gebeurtenissen van belang waren voor onze vereeniging en onze leden, dan bepalen we wel allereerst onze aandacht bij den uitgebroken oorlog tusschen machtige nabuurstaten. Sedert eind Augustus zijn vele landmeters en teekenaars van het Kadaster gemobiliseerd, waardoor de achterstand bij het dienstvak, die in de laatste jaren door de uitbreiding van het werk en door te weinig personeel al was gegroeid, alarmeerend werd. Vandaar de bekende circulaire van 9 October j.1.waarbij de Minister verschillende maatregelen trof om aan deze moeilijkheid het hoofd te bieden, zooals: stopzetting der hermetingen, stopzetting van de opleiding van teekenaars tot veldassistent, vereenvoudiging van de metingen en beperking ervan tot de allernoodzakelijkste. Wij hopen, dat deze noodmaatregelen door het weder beschikbaar komen van gemobiliseerde krachten en door aanstelling van nieuw personeel spoedig ingetrokken zullen kunnen worden. Gelukkig kunnen ook aangename gebeurtenissen worden vermeld. Het vereenigingsjaar begon zeer hoopvol. Het Departement kondigde de op stelling aan van een urgentieprogramma voor hermetingen en wekte daardoor de verwachting, dat een aanvang zou worden gemaakt met hermetingen op eenigs- zins groote schaal. Door de tijdsomstandigheden zijn deze plannen thans op den achtergrond geraakt, naar we hopen, voor korten tijd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft werd benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde, om onderwijs te geven in land meten, waterpassen en geodesie, de buitengewoon hoogleeraar J. M. Tienstra. Tot buitengewoon hoogleeraar in dezelfde afdeeling, om onderwijs te geven in de geodesie, werd benoemd Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz. Ongetwijfeld zullen deze benoemingen ten goede komen aan de vorming der aanstaande geodeten. Verder verdient vermelding het verschijnen van de nieuwe H.T.W., een hand leiding, waardoor de samenstellers, de heeren Kwisthout, Prof. Tienstra en Hamelberg zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Door de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie werden te Amsterdam, Zwolle, Groningen en Breda tweedaagsche cursussen gehouden ter introductie van deze nieuwe handleiding en ter verduidelijking van enkele hoofdstukken, waarmede de heeren Prof. Tienstra en Roelofs veler dank hebben verdiend. Nog verschenen in dit vereenigingsjaar twee boekwerken van geheel anderen aard. Een nieuwe catalogus van onze bibliotheek kwam uit. Dit omvangrijke werk t^erd verricht door den heer F. Harkink, bijgestaan door den heer Mr. H. Jonas, waarvoor spreker hun den dank der vereeniging betuigt. Die dank komt ook toe aan de heeren Hoogenboom en Harkink voor de samenstelling van ons Handboekje. De vereenigingsbibliotheek is wederom verrijkt met vele werken, vooral op wiskundig gebied. Met ingang van 1 Februari werden 17 landmeters van het Kadaster be noemd, nadat in een tijdvak van 6 jaar in deze functie geen aanstellingen hadden plaats gehad. Met ingang van 1 Maart had de benoeming plaats van 2 buitengewóón-land meters van het Kadaster. Bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie zijn in het afgeloopen jaar vele aanvragen om ruilverkaveling ingekomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 45