53 Literatuuroverzicht (boekbeoordeelingen). De heer Van Riessen vraagt, of het bestuur van K. en L. geen overleg kan plegen met het bestuur der Vereeniging van Hypotheekbewaarders over den z.i. onbevredigenden toestand, dat de uit het Kadaster voortgekomen be waarders niet zijn vertegenwoordigd in de Centrale van Hoogere Rijksambte naren, tenzij ze naast hun lidmaatschap van de Vereeniging van Hypotheekbe waarders ook nog dat van de Vereeniging van Registratieambtenaren willen be kostigen. Alleen de laatste is aangesloten bij de centrale. Spreker is reeds lid van zooveel vereenigingen en voelt er weinig voor nu ook nog toe te treden tot de Vereeniging van Registratieambtenaren. De Voorzitter antwoordt, dat K. en L. volgens de Statuten alleen de belangen der landmeters van het Kadaster kan behartigen en ziet voor den heer Van Riessen geen anderen weg dan het voeren van actie in de Vereeniging van Hypotheekbewaarders voor aansluiting van deze vereeniging bij de Centrale. De heer Houben wenscht den Voorzitter lof te brengen voor zijn prettige en onpartijdige leiding. Er is wel critiek geweest op het bestuur, maar ze was meer schijn dan wezen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Zutphen, December 1939. De Secretaris, J. F. GREVE. Dr. Fred. Schuh. Leerboek der Nieuwere meetkunde van het vlak en van de ruimte. XVI 506 blz„ 16 X 24 cm, 222 fig., 1964 vraagstukken. P. Noordhoff N.V., Groningen, 1938. Prijs 10.50. Dit leerboek is volgens het voorbericht in hoofdzaak bestemd voor studee renden voor het Examen Wiskunde K 1. Verschillende hoofdstukken zijn ook van belang voor andere groepen van studeerenden (bv. voor Wiskunde L.O. of K V). In de inleiding zegt schrijver verder, dat hij van meening is, dat ook voor leeraren bij het Middelbaar of Gymnasiaal onderwijs het leerboek van nut kan zijn, om hun onderwijs te verdiepen. De schrijver hoopt, dat er ook lezers zijn, die de meetkunde geheel om haar zelf beoefenen. Ongetwijfeld zal voor deze categorie het doorwerken van dit rijke werk een groot genoegen opleveren. Onder de lezers van dit tijdschrift zullen er allicht personen, behoorende tot deze groep, voorkomen. Echter bevat het leerboek zeer veel, dat voor den landmeter niet in de klasse liefhebberij thuis behoort. Ik wil in dit verband noemen de afdeelingen E en F van het boek, handelend over Homogene coördinaten, resp. Zwaartepunten en zwaartepunts coördinaten. Verder afdeeling H over Transformaties, in het bijzonder betref fende gelijkvormigheid. Dan is er nog afdeeling K over Inversie in het vlak en in de ruimte en verder afdeelingen A en B over Projectieve eigenschappen en dualiteit. Dubbelverhoudingen en harmonische eigenschappen. Dit zijn allemaal onderwerpen, waarop veel en belangrijke toepassingen in de landmeetkunde berusten. Een serieuze bestudeering van den inhoud van dit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 53