54 Berichten. leerboek zal het inzicht van den practischen landmeter in vele van zijn pro blemen vergrooten en eenheid brengen tusschen oogenschijnlijk los samenhan gende zaken. Het spreekt vanzelf, dat dit boek met de bekende duidelijkheid van den schrij ver geschreven is. De figuren zijn smakelijk en de uitvoering van het werk is uitstekend. De groote schat van vraagstukken verhoogt ten zeerste de leerzaam heid van het boek. J. M. T. Kalender für Landmessungswesen and Kulturtechnik, uitgegeven door O. Eggert, 63e jg. voor 1940. Eerste deel, 297 blz., 10 X 17 cm, Mk. 3.50. Konrad Wittwer, Stuttgart. Om gezondheidsredenen heeft Prof. Curtius Muller te Bonn de verdere be werking van den kalender neergelegd na 25 jaargangen in onvermoeiden arbeid uitgegeven en voortdurend verbeterd en uitgebreid te hebben. Op uitnoodiging van den uitgever heeft Prof. Eggert de bewerking van den jaargang 1940 over genomen. Wegens den korten beschikbaren tijd moest helaas het hoofdstuk „Neues auf dem Gebiete des Landmessungswesens und seinen Grenzgebieten" achterwege blijven. Overigens bevat deze bekende uitgave weer de gegevens, die ik op blz. 18 van jaargang 1939 van dit tijdschrift opgesomd heb met de noodig geworden wijzigingen. F. H. Karl Michael und Kurd Slawik. Gesamt-Inhaltsverzeichnis der All- gemeinen Vermessungs-Nachrichten, Band 1 50, Jahrgang 1889- 1938. XII 146 blz., 17 X 25 cm, Mk. 9.Herbert Wichmann, Berlin-Grunewald, 1939. Op 1 April 1939 bestond het bekende Duitsche tijdschrift Allgemeine Ver messungs-Nachrichten 50 jaar. Naar aanleiding hiervan heeft de uitgever dezen fraaien klapper, bevattende meer dan 5000 titels, doen verschijnen. De indeeling is bijna geheel gelijk aan de reeds bestaande klappers (1872—1924) op het Zeit- schrift für Vermessungswesen. Aan het eind zijn drie alfabetische auteursregisters opgenomen: le van de schrijvers van in het tijdschrift besproken boeken, 2e van de recensenten dezer boeken, 3e van de auteurs der in het tijdschrift verschenen artikelen. Voor hen, die een aantal jaargangen van de Allgemeine Vermessungs- Nachrichten bezitten, is de aanschaffing van dezen klapper zeer aan te bevelen. Voor de toegankelijkheid van de landmeetkundige literatuur zijn dergelijke re gisters van zeer groote beteekenis. Als beheerder van een landmeetkundige bibliotheek acht ik mij gelukkig, thans de beschikking te hebben over klappers op 3 voor ons belangrijke tijdschriften: het Zeitschrift für Vermessungswesen, de Allgemeine Vermessungs-Nachrichten en het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. F. H. Voor de bijhouding van het Handboekje is achter de namen het nummer in de ranglijst of het nummer van de blz. vermeld. Kadaster in Nederland. Geslaagd voor het verg. examen voor landmeter: K. F. Lok, Amsterdam; G. A. van Wely, Arnhem; T. WHarmsen, Roermond;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 54