68 De bouw van de kijkers, die door de Firma Kern 6 Co., A.G. geschiedt, ondervindt geen moeilijkheden meer. Ook is aangetoond, dat de optische as bij het practische gebruik niet veranderlijker is, dan dat bij de eenvoudiger lenzenkijkers het geval is. Met den spiegellenzenkijker is aan den instrumentenbouwer een belangrijk constructieelement verstrekt, dat hem in staat stelt de meetinstrumenten, bij gelijktijdige toename van de prestatiemogelijk heden, nog kleiner en compacter te maken dan tot nu toe reeds het geval was. Aurau, Maart 1939. (Vertaling: A.K.). Nieuw topografisch instrument van Zeiss (Mededeeling van Carl Zeiss, Jena) Met het oog op de talrijke opgaven, waarbij het aankomt op een snelle meting van afstanden en richtingen, zij hier de aandacht ge vestigd op den nieuwen topografischen afstandmeter Teletop, die sinds kort door de Firma Carl Zeiss in serie vervaardigd wordt. Bij den afstandmeter Teletop bevindt de basis zich in het stand punt en niet, zooals gewoonlijk in de landmeetkundige pratijk, in het richtpunt. Bovendien is de lengte van de basis veranderlijk in evenredigheid met den afstand en niet constant, zooals meestal met dergelijke afstandmeters het geval is. In den kijker van den Teletop verschijnen duidelijk gescheiden halve beelden langs een fijne schei dingslijn beeldsnedeprincipe, coïncidentie-instelling van de halve beelden tot het volledige beeld, in tegenstelling tot bedekkingsinstel ling van gemengde beelden). Deze constructieve eigenschappen maken het mogelijk, dat bij gebruik van den Teletop geen baak in het richtpunt vereischt is. Indien het op te meten punt goed te onderscheiden is, behoeft zich geen meetarbeider naar het richtpunt te begeven. De fouten van de afstandmeting nemen evenredig aan den af stand toe en niet, zooals bij constante basis, evenredig met het kwa draat van den afstand. Daardoor wordt een meer gelijksoortige nauwkeurigheid van de geheele opneming bereikt. De naar verhou ding hooge nauwkeurigheid, die met den Teletop behaald kan wor den, is lang niet in die mate aan een markante afbeelding van het richtpunt gebonden als bij gemengde beelden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 68