71 wezige indexstreep op het doel richten en het bovenste halve beeld van het doel door verschuiving van een over een rail glijdend prisma nauwkeurig laten coïncideeren. Daarbij verkrijgt men twee zeer on afhankelijke metingen door eerst van buiten naar binnen en dan van binnen naar buiten tot coïncidentie te geraken. Bovendien kan men ook altijd de nulstelling van den afstandmeter controleeren door de beide intreedopeningen onder elkaar, dus beide achter de meetwig te brengen (zie fig. 2), de halve beelden scherp op elkander in te stellen en een eventueele nulcorrectie op de schaalverdeeling af te lezen. Ook moet nog vermeld worden, dat de Te/efop-afstandmeter ge makkelijk gebruikt kan worden voor de meting van de dikte van een Fig. 2. Afstandmeter met handgreep verwijderd voorwerp, dus als optische stangpasser. Als men de meetwig er afneemt en eerst bij elkander behoorende randen van het doel en daarna tegenovergestelde randen op elkander instelt, geeft het verschil van beide aflezingen op de schaalverdeeling de dikte in mm (maximaal 300 mm). Met de in twee standen gebruikte meetwig kunnen zelfs dikten tot 600 mm gemeten worden. De Teletop kan verder op eenvoudige wijze door omstelling als hoogtemeter gebruikt worden, waarbij men door er horizontaal in te kijken, loodrecht omhoog ziet, en dus op den verticalen rand zenith- afstanden verkrijgt. Dit is gunstig als het de meting van vrijwel loodrechte afstanden betreft, bv. van electrische leidingen tot den grond. De Teletop kan dus goede diensten bewijzen bij topografische werkzaamheden in elk terrein en ook bij de opmeting van onder-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 71