88 gevolge had. Deze waren op hun beurt de oorzaak van vele con- sortboekingen in gevallen, dat verschillen tusschen kaart en ter rein geconstateerd werden. Deze ellendige consortboekingen zonder eenig praktisch nut hebben in het verleden en ook nu nogaan het publiek en aan de kadastrale boekhouding heel wat onnoodigen last veroorzaakt. Om iets dergelijks te voorkomen is het noodig, dat het axioma: indien bij een grensregeling de bestaande kadastrale grens niet op het terrein zichtbaar is, steeds redresseeren, verworpen wordt. Ieder geval moet op zich zelf beschouwd en met kennis van zaken behandeld worden. Dr. Hermann Reit ze r, Athene x) Het Kadasterprobleem in Griekenland. Tot op heden bezit Griekenland, hoe ongelooflijk dit ook klin ken moge, geen volledig grondkadaster. Dit is des te merkwaar diger, omdat de bemoeiingen, Griekenland een kadaster te ver schaffen, van ouden datum zijn- Zij zijn eigenlijk al direct na de stichting van den Griekschen Staat (1829) begonnen en zijn sinds dien nimmer geheel tot rust gekomen. De eerste desbetreffende wet stamt uit het jaar 1836; telkens weer, wanneer het tot onrust kwam onder de grondbezittende bevolking, in het bijzonder in de krenten produceerende gebieden, werden nieuwe pogingen ondernomen, om orde in de chaotische bezitsverhoudingen te brengen en met dit doel een topografische opneming tot stand te brengen. Maar steeds bleef het bij halve ontoereikende maatregelen. Zoo werd in 1910 een grondkadaster voor de hoofdstad Athene ingesteld en in 1917 voor de tweede stad in grootte Thessaloniki (Saloniki), die zooals men weet eenige jaren tevoren door brand voor de helft in de asch ge legd was, zoodat het ontbreken van een grondboek en een grond kadaster zeer nadeelig, zelfs noodlottig was. Na het goede resul taat van de kadastrale opmeting in Thessaloniki werd een topo grafische dienst van het Departement van Verkeer in het leven geroepen, die zijn werkzaamheden in een aantal van de grootste i) Tot aan de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland was de schrijver kadastraal adviseur van den Oostenrijkschen Boerenbond.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 88