27 300 8 500 5 000 21 625 26 802 53 562 89 steden begon en voortzette. Ook bij het Departement van Land bouw werd een topografische afdeeling ingesteld voor de opmeting van landbouwgebieden. Verder houdt ook het Departement van Sociale Voorzorg zich bezig met omvangrijk topografisch werk en wel in samenhang met de nederzetting van 1,5 millioen vluchte lingen uit Turkije en Klein-Azië, die Griekenland na den ongeluk- kigen afloop van den oorlog met Turkije (1922/23) heeft opge nomen. Tenslotte noodzaakte de chronische crisis in de kr en ten- productie de Grieksche Regeering in 1937 een krentenkadaster- commissie in het leven te roepen met de taak al het werk voor het opmeten van de wijnbouwgebieden op touw te zetten en te leiden en een kadaster van de wijnbouwgebieden te organiseeren. Van alle tot nu toe ondernomen pogingen tot opmeting van den grond in Griekenland is deze laatste de grootste en meest omvattende. Dit werk strekt zich uit over een oppervlakte ter gezamenlijke grootte van meer dan 1 millioen stremma (1 stremma 1270 ca). En toch is ook dit kadaster niet volledig; wegens de enorme kosten konden niet alle met wijngaarden bezette gebieden opgemeten worden. Toch hebben juist de werkzaamheden van de krentenka- dastercommissie het bewijs geleverd, dat het technisch apparaat, waarover Griekenland thans reeds beschikt, zeer wel in staat is. ook het probleem van de inrichting van een algemeen kadaster technisch onder de knie te krijgen. Het statistische onderzoek van een 44 landelijke gemeenten om vattend gebied, heeft het volgende resultaat opgeleverd: stremma aantal perceelen totale opp. in stremma Met andere woorden: de gemiddelde grootte van de perceelen der eerste categorie bedraagt 790 ca, die der tweede categorie 3 936 ca en die der derde categorie 13 412 ca. De ellendige toe stand bestaat dus, dat in één enkel gebied 27 000 stukjes grond lig gen, die kleiner dan 800 ca zijn, perceelen juist groot genoeg als huisperceelen, doch in geenen deele geschikt voor landbouwbedrij ven. Als men voor oogen houdt, dat de Grieksche boer twee of drie van dergelijke stukjes grond bezit, die dikwijls zeer ver van elkaar verwijderd liggen, dan kan men begrijpen, hoeveel tijd hij 0 tot 2 2 tot 5 meer dan 5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 89