8 tige hulpmiddel nog niet vervaardigd heeft. Daarom moge ik er hier nogmaals de aandacht op vestigen. Moet het dienen voor een schijfpoolplanimeter, dan bestaat het uit een stuk celluloid of ko- datrace, waarop men, binnen een hoek van 70 a 100 gr, vier con centrische cirkelbogen getrokken heeft: le. een cirkel overeenko mende met den omtrek van den voet van de poolschijf, 2e en 3e den binnensten en den buitensten grenscirkel, die het gebied be grenzen, waarbinnen planimetreering mogelijk is, en 4e. den grond- cirkel zwaartecirkelHet celluloid of kodatrace wordt uitge sneden langs den eersten cirkelboog. Men legt den poolzoeker (met den uitgesneden cirkel aan den linkerkant) zoo op het perceel, dat de zwaartecirkel het perceel in twee ongeveer even groote stukken verdeelt, dat de lengteas van het perceel gericht is op het middelpunt van de cirkelbogen en dat het perceel in zijn geheel tusschen de grenscirkels ligt. Vervolgens legt men de poolschijf tegen den uit gesneden cirkelboog, brengt het andere deel van het instrument in verbinding met de poolschijf, en de planimeter is voor het gebruik gereed. Door gebruik van verschillende kleuren kan men op één pool zoeker de cirkels voor drie verschillende omlooparminstellingen tee kenen. Meer dan drie is onpraktisch. In dezelfde kleuren schrijft men er de drie instellingen op. Bovendien heb ik bij elke instelling de waarden van de noniuseenheid voor alle voorkomende schalen laten schrijven. Bovengenoemden instrumentmaker zou ik ook de vervaardiging van de poolzoekers voor eiken hem ter revisie gezonden planimeter willen opdragen. Maximale glijding (en dus afwikkeling 0) is ook mogelijk zonder dat de stift of loupe den grondcirkel beschrijft. Plaatst men de stift van den compensatiepoolplanimeter op een willekeurig punt binnen of buiten den grondcirkel, dan kan men de stift een kromme laten beschrijven zóó dat geen afwikkeling van de rol plaats heeft. Behalve den grondcirkel zijn er dus nog een oneindig aantal nul- krommen, die denzelfden schadelijken invloed hebben. In de biblio theek van de Vereeniging voor K. en L. kon ik nagenoeg niets over den aard dezer krommen vinden. Allereerst heb ik er toen twee langs experimenteelen weg geteekend, met de kleinste instel ling van een compensatiepoolplanimeter (zie fig. 1, K en L). Bij het beschrijven van het volgetrokken gedeelte bevindt zich de stift

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 8