VERSCHILLENDE ONDER WERPEN. 91 Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoor deelingen. Op pag. 281 van den vorigen jaargang besprak ik het boek van Dr. Fred. Schuh, Leerboek der nieuwe vlakke driehoeksmeting. Uit een gesprek met den Schrijver, naar aanleiding van deze bespreking, bleek mij, dat ik niet duidelijk en nauwkeurig genoeg de bedoeling van den Schrijver had weergegeven. In de tweede alinea op pag. 282 staat, dat het in het besproken werk gaat om de werkwijze, zooals deze in de landmeetkunde gebruikelijk is. Men werkt hier, nietwaar, min of meer mechanisch met formules, uitgaande van de onderstel ling, dat deze algemeen geldig zijn. Of de figuur in een bepaald concreet geval klopt met de figuur, die gebruikt is voor het definieeren van de optredende groot heden, is volkomen onbelangrijk. Men doorloopt slechts de eenmaal vastgestelde stadia van den voorgeschreven gang van zaken en het resultaat is juist. Mijn bedoeling was door onze lezers hierop te wijzen, hen in te lichten omtrent den aard van 's Schrijvers gedachtengang. Ik heb met het verwijzen naar de werkwijze in de landmeetkunde niet willen zeggen, dat de theoretische opbouw van het werk in kwestie in de landmeetkunde oude kost was. Het is juist deze zeer algemeen gehouden opbouw, waarbij het slechts op den logischen gedachtengang aankomt en waarin de figuur desnoods geheel gemist kan worden, die voorziet in datgene, wat de practicus als een lacune moest voe len. In de landmeetkunde werd nl. wel steeds gedaan alsof elke formule alge meen geldig was, maar of dit inderdaad bewezen was, stond lang niet altijd vast. Afgezien van de waarde voor de theorie meen ik, dat zonder meer vastge steld kan worden, dat het werk voor de in de practijk gevolgde werkmethoden den meest stijlvollen en zuiversten grondslag vormt. Ik meen hiermede voldaan te hebben aan mijn voornemen, de kans op onjuiste gedachten bij onze lezers omtrent het besproken werk, weg te nemen. Ik kan tenslotte nog vermelden, dat het gebruik van het adjectief „nieuw" in den titel gemotiveerd wordt door het nieuw zijn van de methode van den lo gischen opbouw. Mijnerzijds had ik aan dit „nieuw" een andere beteekenis toe gekend en ik wil gaarne op het gezag van den Schrijver aannemen, dat de door hem gevolgde methode nieuw is. J. M. T. F. Harkink. Kwadraattafel. 83 blz., 12 X 19 cm, uitgave Noord- hoff, Groningen, z. j. (1940), prijs ƒ1.90. Men zegt wel eens bij het verschijnen van een nieuw werk, dat dit in een reeds lang gevoelde behoefte voorziet. Veelal is een dergelijke aanbeveling met een korreltje zout te nemen. Al is er behoefte aan een bepaald werk, men voelt deze in het algemeen niet, omdat men zich zonder dat werk heeft weten te behelpen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 91