LA ND MEE TKUNDE. De construeerende rekenmachine. A. Scheffer, Landmeter van het Kadaster, s-Hertogenbosch 1. De tijd, dat een rekenmachine bij den landmeetkundigen dienst alleen maar als een vermenigvuldigmachine werd beschouwd, ligt wel achter ons: meer en meer zien we deze machine beschouwd als een coördinaten-machine: een apparaat dus, waarin langs di- recten weg coördinaten worden berekend. Vroeger gebruikte men de machine uitsluitend om de producten en quotiënten, die in de formulieren voorkwamen, te berekenen in plaats van de reken- of logarithmentafel ter hand te nemen. Het was dus slechts een bescheiden hulpmiddel. Nu komen er in de landmeetkundige praktijk veel vermenigvul digingen voor, waarin de rekenmachine in haar primaire functie: vermenigvuldigen, op haar plaats is. Denken we bijv. aan de be rekening van de grootten der perceelen. Een heel interessant gebied wordt voor ons ontsloten, als we de rekenmachine als een coördinatenmachine gaan gebruiken. Links en rechts, zoowel in binnen- als in buitenland zijn er in de laatste jaren artikelen verschenen, waarin het directe coördinatenrekenen op de machine werd beschreven; dit artikel nu wil niet meer zijn dan een samenvatting van die rekenmethoden, welke de meetkun dige constructie op den voet volgen. De Duitsche Landmeter Rühle schreef een lezenswaardig artikel Synthetische Geometrie auf der Koordinatenmaschine"), waarin hij aantoonde, hoe de vlakke meetkunde ons eenvoudige oplossin gen voor verschillende problemen aan de hand doet, oplossingen die als het ware geknipt zijn voor de rekenmachine. Een nevenvoordeel bij dit gebruik van de rekenmachine is de afwezigheid van het formulier in zijn ouderwetschen vorm van traps gewijze uitwerking van (een) bepaalde formule(s). De machine

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 99