L A ND MEE TKUN DE. Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoordeelingen. Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz. Kort overzicht der kartografie. 82 blz., 16 X 23 cm, 63 figuren; ƒ1.75, geb. ƒ2.40. P. Noordhoff N.V., Groningen, 1941. Dit werkje is, zooals schrijver in het voorbericht opmerkt, een kort overzicht van de kartografie en bestemd voor geografen. Het is ontstaan als neerslag van wat de schrijver op zijn college kartografie te Utrecht heeft behandeld. Het be langrijkste deel van den inhoud is gewijd aan de kaartprojecties. Schrijver heeft, nog steeds volgens het voorbericht, bij voorkeur van meetkundige voorstellingen gebruik gemaakt en weinig van algebraïsche afleidingen; dit om de wiskundige problemen zoo eenvoudig mogelijk te houden, teneinde de zaken voor wiskundig ongeschoolde lezers niet te zeer te bemoeilijken. Met het bovenstaande is het werkje volkomen gekarakteriseerd. Voor den geodeet is dit eenvoudige boekje ook zeer lezenswaardig. Ten eerste, omdat hij zich, als specialist op het gebied van de mathematische zijde van de leer der kaartprojecties, toch ook op de hoogte dient te stellen van de behoeften en werk methoden van aanverwante gebieden der wetenschap. Ten tweede, omdat in de geodesie de aandacht geconcentreerd is op zeer enkele projecties: het werkter rein bestaat uit een beperkt aantal conforme projecties. (Aequivalente projecties hebben hun beteekenis voor de geodesie verloren, terwijl projecties, die noch conform noch aequivalent zijn, van nog geringere waarde zijn.) Het is dus daar om voor den landmeter prettig over een beknopt overzicht van de kaartprojecties te beschikken, waardoor hij in staat is zich snel te oriënteeren en een met name genoemde projectie kan thuis brengen. In het boekje worden vier punten behandeld: I. De leer der kaartprojecties. II. Het teekenen van kaartprojecties. III. Het aangeven in de kaart van hoogten en van andere gegevens. IV. De kartometrie, d.w.z. de wijze, hoe men door metingen op de kaart ge gevens krijgt over het aardoppervlak. De leer der kaartprojecties wordt ingeleid met een beschouwing over de ver vormingen, waarbij de begrippen conform en aequivalent worden vastgelegd. Hierna volgt de beschrijving van een groot aantal projecties, ingedeeld volgens het schema: 1. azimuthale projecties (o.a. de stereografische projectie); 2. cylinderprojecties (o.a. de projectie van Mercator); 3. kegelprojecties;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 103