107 Vooropgesteld zij, dat dit opstel geen andere pretentie heeft dan het in beknopten vorm aanbieden van enkele onderwerpen uit de analytische meetkunde. De beschouwingen hebben betrekking op het platte vlak. 1Een coördinatenstelsel kan worden beschouwd als een middel om de ligging van meetkundige figuren door getallen vast te leggen. Neemt men voor deze figuren punten, dan heeft men puntcoördi- naten. Men kan echter ook uitgaan van rechten en de twee getal len, die de ligging van een rechte bepalen, als coördinaten ge bruiken. Men heeft dan lijncoördinaten. Zoo krijgt men cirkel coördinaten, als men de drie getallen, waarmee een cirkel bepaald is, als coördinaten invoert. De mogelijkheden zijn op deze wijze legio. Beperkt men zich tot puntcoördinaten, dan is er ook nog veel variatie mogelijk. Men kan immers de twee getallen, die een punt vastleggen, op velerlei wijzen kiezen: rechthoekige coördi naten, scheefhoekige: men kan hebben poolcoördinaten of bipolaire, waarbij de ligging van een punt bepaald is door de richtingen van de verbindingslijnen met twee vaste punten, enz. Steeds is het doel, dat men beoogt met de invoering van coördi naten, de meetkunde toegankelijk te maken voor de toepassing van de algebra. Men leidt formules af voor meetkundige eigenschappen, zooals evenwijdigheid of loodrechtheid van rechten, of voor metri sche grootheden, zooals de afstand van twee punten. Verder worden de formules opgesteld, waaraan de coördinaten van een punt moeten voldoen om op een rechte lijn, cirkel of andere figuur te liggen, en men gaat nu zoo te werk, dat de gegevens bij een meetkundig vraagstuk in algebra worden omgezet, waarna men door berekening resultaten zoekt te verkrijgen, die daarna weer meet kundig worden geïnterpreteerd. Het is duidelijk, dat de formules zullen verschillen naar gelang van het gekozen coördinatensysteem. De formule voor den afstand van twee punten in poolcoördinaten is anders dan die in recht hoekige. Ook is het duidelijk, dat het voor de behandeling van een bepaald probleem van belang is, het meest geschikte coördinaten systeem te kiezen. Zoo is meestal het rechthoekige coördinatenstelsel aangewezen, als men te maken heeft met metrische grootheden, zooals afstanden en grootten van hoeken. Het gebruik van pool coördinaten levert gemak op bij het bestudeeren van bepaalde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 109