127 gebruiken bij vraagstukken, die op een driehoek betrekking hebben. Het algemeene stelsel met willekeurig gelegen eenheidspunt is nuttig bij het beschrijven van een projectieve afbeelding, waarmede men in de fotogrammetrie te maken krijgt. Zooals ook reeds in 1 werd opgemerkt, is het noodig om bij de toepassing van eenig stelsel formules te ontwikkelen voor dingen als afstanden, hoeken, enz. en de kenmerken op te sporen voor evenwijdigheid, loodrechtheid en de vergelijkingen voor de figuren, waarmede men wil werken. In den regel beschikt men nl. alleen over de formules van het rechthoekige coördinatenstelsel, omdat ze voor dit systeem in detail uitgewerkt zijn. Meestal kan men de nieuwe formules wel afleiden uit die van het rechthoekige systeem, door daarin met behulp van de transformatie formules de nieuwe coördinaten te substitueeren; vruchtbaarder is het echter te trachten methoden te ontwikkelen en kenmerken te zoeken, die algemeen geldig zijn bij alle coördinatensystemen. Een voorbeeld hiervan is de behandeling van evenwijdigheid. Kent men in een stelsel de vergelijking van de oneigenlijke rechte, dan is de gedachtengang, dien men te volgen heeft bij vraagstukken, waarin evenwijdigheid optreedt, volkomen dezelfde als bij het systeem der homogeen gemaakte coördinaten. Het zou den omvang van deze uiteenzettingen te zeer vergrooten. indien nader op details werd ingegaan en wanneer praktische toe passingen zouden worden gegeven. Wellicht is voor dit laatste later nog eens gelegenheid. Lezers, die naar aanleiding van het vorenstaande behoefte moch ten gevoelen dieper op de zaak in te gaan, worden verwezen naar het reeds aangehaalde werk van Dr J. A Barrau, Analytische Meetkunde, deel I. Nederlandsche Landmeetkundige Federatie. 4de Congres, te houden op Vrijdag 27 Juni 1941 (behoudens goedkeuring door den Procureur-Generaal) in localiteiten van het Geografisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht, Drift 21. Tijdens het Congres en op Zaterdag 28 Juni zal een tentoonstelling worden georganiseerd over Ruilverkaveling door den heer A. Kruidhof, Lector agn de Landbouwhoogeschopl te Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 129