138 en daarom is het van groot belang ook aandacht te schenken aan de in directe landaanwinning door uitvoering van verschillende cultuurtech nische werken, zooals: herontginning, drainage, ontwatering en ruilver kaveling, alle maatregelen, waardoor het mogelijk wordt grooter en zeker der oogsten te verkrijgen. Ruilverkaveling is er daarvan wel een met de meest verstrekkende beteekenis, aangezien zooals een der vroegere presi denten van het Landeskulturamt te Dusseldorf (het groote ruilverkave lingsbureau voor Rijnland) placht te zeggen: „Umlegung ist die beste Melioration" d.w.z. ruilverkaveling moet worden beschouwd als de beste manier van grondverbetering, omdat zij niet alleen omvat een verbete ring van het versnipperde grondbezit, maar tegelijk den aanleg en de verbetering van wegen en waterloopen en het aanbrengen van alle ver dere cultuurtechnische verbeteringen, waardoor het mogelijk wordt die voorwaarden te scheppen, die voor een doeltreffende exploitatie noodig zijn. Deze stelling wint aan beteekenis, wanneer men bedenkt, dat in ons land nog enkele honderdduizenden hectaren voor ruilverkaveling in aan merking komen. Volgens het U wellicht bekende indertijd door de Neder- landsche Heidemaatschappij ingestelde onderzoek zou deze oppervlakte ca 500 000 ha bedragen, maar de kustprovinciën waren bij dit onderzoek buiten beschouwing gelaten, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat de te verkavelen oppervlakte belangrijk grooter is en waarschijnlijk 700 000 ha zal benaderen. Ruilverkaveling is nu en in de toekomst dan ook een van de voor naamste en voor de bevordering van de voedselvoorziening een der meest dringende opgaven welke om een oplossing vragen, vooral omdat wij, zooals het zich thans laat aanzien, ook in de toekomst voor de voedsel voorziening van ons land voor een zeer groot deel op ons zelf zullen zijn aangewezen. Hoewel daarop in deze inleiding niet verder zal worden ingegaan, spreekt het vanzelf, dat ook de niet-cultuurtechnische maatregelen, zooals het gebruik van eerste kwaliteit zaaizaad en pootgoed, oordeelkundige be mesting en verpleging van de gewassen, bestrijding van plantenziekten, het voorkomen van verliezen bij het oogsten en bewaren van de pro ducten, een zoo intensief mogelijk beweidingssysteem en verpleging van het grasland, het drogen en inkuilen van gras, het gebruik van goed fok- materiaal, het verkrijgen van eerste kwaliteit boter, kaas, eieren, vleesch, spek en de organisatie van den afzet der producten, van niet minder beteekenis zijn voor de verhooging van de productie en de uitbreiding der bestaansmogelijkheden van onzen boerenstand. Eerst door toepassing, zoowel van de cultuurtechnische als de niet- cultuurtechnische maatregelen, is het grootst mogelijke nuttige effect te verkrijgen en wordt de productie en daarmede ons geheele volk het meest gediend. De ongunstige voorwaarden voor de verhooging van de productie en voor het scheppen c.q. de instandhouding van een gezonden boerenstand, liggen vooral in die streken, waar door vererving en verkoop een steeds verder doorgevoerde perceelsverdeeling heeft plaats gevonden en steeds ziet men weer, dat in die streken de verhooging van de productie en de bevolkingsaanwas geen gelijken tred kunnen houden met streken waar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 140