139 een goede verkaveling wordt aangetroffen. Zoo blijkt uit het ten behoeve van de ruilverkaveling ,,de Eilands polder'' ingestelde onderzoek voor de gemeenten De Rijp, Graft en Zuid en Noordschermer, dat niet alleen de welvaart sterker dan in andere streken is afgenomen, maar dat het aantal inwoners dezer gemeenten geleidelijk afneemt. Van 19001938 daalde de bevolking in de gemeente De Rijp van 1567 tot 1336, in Graft van 1368 tot 1129 en in Zuid- en Noordschermer van 1026 tot 922, welke feiten wijzen op een gebrek aan bestaansmoge lijkheid. Hoewel het verdwijnen van enkele industrieën mede een oorzaak voor deze afneming van de welvaart en van den teruggang der bevolking is, ligt de voornaamste oorzaak in de verspreide ligging en versnippering der perceelen. De behoefte aan ruilverkaveling blijkt het best uit de nadeelen, welke de verspreide ligging en de versnippering van bezit met zich meebrengen. Hoeveel grond gaat niet verloren door wegen, overwegen, slooten, grep pels, wallen enz. Hier treft men een groot aantal lange smalle perceelen aan, daar perceelen met een ongunstigen vorm, slechte waterloopen, op de ongelijk liggende perceelen een onregelmatigen stand van de gewassen, langs de scheidingsgreppels een slechten stand met vaak veel onkruid, op de weilanden natte verzuurde gedeelten. Wat een verlies aan tijd en arbeid bij het bereiken van de perceelen, door het heen en weer trekken van het eene perceel naar het andere. Moeilijker toezicht bij het dikwijls van perceel verwisselen van de arbeiders. Tijdige bewerking van het bouwland en hooien van het grasland zijn veelal niet mogelijk. Beletsel om tot verbetering van het wegen- en waterloopenstelsel of tot ontgin ning of herontginning over te gaan. Het gebruik van landbouwmachines zooals zaai- en wiedmachines, kunstmeststrooiers en maaimachines is of in het geheel niet mogelijk of levert groote bezwaren op. Onregelmatige hoeken van perceelen kunnen moeilijk worden bewerkt, terwijl een doel matige vruchtwisseling, plantenziekten- en onkruidbestrijding niet mogelijk zijn, enz. enz. Door al deze nadeelen zijn de pogingen om tot een verbetering van den cultuurtoestand en daarmede tot een verhooging van de productie te geraken, gedoemd te mislukken. Gemeenten met een versnipperden grondeigendom staan daardoor landbouwkundig bij andere, waar de ver- ka velingstoestand in orde is, ten achter, waardoor de productie van de veelal goede gronden te wenschen overlaat. Ik noem U bv. „de Maas kant", waarvoor dit zeer duidelijk uit het door Prof. Van Vuuren inge stelde onderzoek is gebleken. Voor vele complexen beteekent de ruilverkaveling dan ook niet alleen een verbetering, maar een opheffing van een onhoudbaren toestand. Niet alleen de boer, maar ons geheele volk heeft er daarom groot belang bij, dat zulke misstanden door het meest doeltreffende middel, dat we be zitten in de ruilverkaveling, uit den weg worden geruimd. Zooals met bijna geen anderen cultuurtechnischen maatregel het geval is, biedt de ruilverkaveling de mogelijkheid iets nieuws te scheppen. De verbeteringen, welke uit de toepassing van ruilverkaveling voort vloeien, zijn vele.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 141