142 van nieuwe bedrijven in de aan de periferie van de ruilverkaveling ge legen gronden, welke meestal minder intensief worden bewerkt. Ook in Duitschland biedt de ruilverkavelingsverordening van 16 Juni 1937 daartoe volop de gelegenheid. Zoo wordt o.a. in een van de artikelen aangegeven, dat een van de maatregelen om den grondslag van de exploitatie der bedrijven te verbeteren, is de Auflockerung der Ortslage. Ook in ons land begint men gelukkig de noodzaak van een dergelijke uitvoering in te zien. Reeds spoedig is men in de ruilverkaveling Nieuw- Leusen, welker gronden wel is waar niet bij de in een bepaald dorp ge legen bedrijven behoorden, na de totstandkoming van de ruilverkaveling tot den bouw van boerderijen overgegaan, terwijl voor de ruilverkaveling Eemnes. waar een groot deel van den grond aan uitwonende eigenaren toebehoort, pogingen werden aangewend om tegelijk met de uitvoering van de ruilverkaveling te komen tot stichting van enkele nieuwe boerde rijen, welke pogingen echter ten gevolge van het uitbreken van den oorlog niet tot uitvoering konden komen. Vermeldenswaard is in dit verband ook het adres van het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Staphorst aan het De partement van Landbouw en Visscherij van 6 Mei 1.1., met het verzoek een regeling vast te stellen, krachtens welke landbouwers, die in die gemeente steun ontvangen ingevolge „Regeling steun aan Kleine Boeren in de gelegenheid worden gesteld, rijksvoorschotten te ontvangen voor den bouw van een eenvoudige boerenwoning bij perceelen land, welke zij bij de ruilverkaveling zouden kunnen verkrijgen bij inbreng van een kleiner perceel op de „Streek Een belangrijk punt bij deze verplaatsing is natuurlijk de vraag, hoe een en ander moet worden gefinancierd. Wel is waar komt de waarde van het oude bedrijfsgebouw ter beschikking, maar deze zal meestal niet voldoende zijn om: den nieuwbouw te financieren, waarom het noodig is, dat van overheidswege de noodige gelden beschikbaar worden ge steld. Het ligt dan ook in de bedoeling, om bij de herziening van de tegenwoordige ruil verkavelingswet de mogelijkheid te openen, gelden voor den bouw van nieuwe boerderijen beschikbaar te stellen, onder dezelfde voorwaarden als dat ten aanzien van de overige werken geschiedt. Zijn we eenmaal zoo ver, dan kan men door toepassing van ruilver kaveling, zij het niet den idealen toestand van den Wieringer meer polder, de voorwaarden scheppen, welke zoo gunstig mogelijk zijn voor de uit oefening van het landbouwbedrijf. Wat is nu de sociaal-economische beteekenis van de ruilverkaveling Behalve de U reeds genoemde groote voordeelen op bedrijfstechnisch gebied, heeft de uitvoering ook een belangrijke sociaal-economische be teekenis en ik vestig dan in de eerste plaats Uw aandacht op het feit, dat enkele duizenden arbeiders bij uitvoering in werkverruiming van de grondwerken voor den aanleg van wegen en waterloopen, de gelegenheid krijgen productief werk te verrichten, terwijl bovendien een belangrijke blijvende werkgelegenheid wordt geschapen. Vooral is dit laatste het ge val met ruilverkaveling van slechte of niet in cultuur zijnde gronden, want zooals op grond van langjarige ervaringen uit een becijfering van den heer Ir Th. Westhoff, directeur van den Rijksdienst voor de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 144