145 of elke m2 is bebouwd, is dit toch, zij het in kleinere mate, het geval Ook bi, de verkaveling van dergelijke gronden verkrijgt men een, zij het kleine, indirecte landwinst. Immers het aantal grensvoren vermin dert terwijl ook de oppervlakte van de strook langs die voren welke een kleinere opbrengst dan normaal geeft, kleiner wordt. Zoo kwamen e eer Van Leusen en ik bij een berekening, welke wij indertijd voor de verkaveling van den Dwingelderesch opzetten, tot een grootere op brengst van 15 hl—2 hl rogge per ha, de hoogere opbrengst ten gevolge laten m°9 van een betere exploitatie buiten beschouwing ge- Alleen voor de Drentsche esschen met een oppervlakte van ca 14000 duS een hoo9ere opbrengst beteekenen van 21000—28000 hl of 147000—196000 kg. Wanneer men de esschen buiten beschouwing laat, zal de opbrenqst- vermeerdenng in den regel veel en veel hooger zijn en men kan veiliq aannemen, dat deze gemiddeld meer dan 25 bedraagt, voor sommige ruilverkavelingen 100% en meer, waaruit dus de geweldige beteekenis van de ruilverkaveling voor onze voedselvoorziening blijkt. Natuurlijk zal het percentage voor elke ruilverkaveling en voor iederen eigenaar verschillend zijn, evenals het totale resultaat van de verkaveling. Vooral hangen de resultaten af van de kwaliteit van den grond, de lig ging van de bedrijfsgebouwen ten opzichte van de erbij behoorende qron- den, het wegennet en het verkavelingsplan zelf. Het beste bewijs, dat de ruilverkaveling inslaat, blijkt wel uit de om standigheid, dat geen enkele eigenaar den vroegeren toestand teruq- wenscht en dat zelfs de aanvankelijk meest verstokte tegenstanders na de uitvoering van het werk groote voorstanders zijn geworden en dat men later niet begrijpen kan, hoe het mogelijk was onder de vroeqere slechte omstandigheden te boeren. En is nu hef geld. waarmede van overheidswege de ruilverkaveling gesubsidieerd wordt, wel verantwoord, zult U zich afvragen en dan meen ik daarop met een volmondig „ja" te kunnen antwoorden. Volgens den heer Westhoff geven ontginningswerkzaamheden, wanneer deze in werk verschaffing worden uitgevoerd voor particulieren met gemiddeld 85 subsidie in den loonpost, voor de Staatskas een besparing in vergelijking met het anders uit te geven steunbedrag. Volgens die berekening vraagt de ontginning van 1 ha heide tot bouw- of welland een som van ca 1100 van den Staat. Neemt men nu aan dat door ruilverkaveling een indirecte landwinst wordt verkregen van b.v. 20 hetgeen in vele gevallen aan den lagen kant is, dan maq daarvoor dus worden besteed een bedrag van ca 220 per ha, hetqeen zelden bereikt zal worden. V/el is waar zijn er streken, zooals in Noord-Holland, waar de ver kaveling door de aanwezigheid van veengronden zeer groote bedragen aan arbeidsloonen en andere kosten vorderen, vooral de aanleg van we gen brengt dan zeer hooge kosten mee, maar deze zijn alleen te ver dedigen wanneer men daarmede beoogt een beteren socialen toestand van de betrokken streek te verkrijgen en de verschaffing van arbeid aan de werkloozen uit de groote steden. Hoewel U uit het bovenstaande duidelijk zal zijn geworden, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 147