146 Scheepshypotheken. materieele voordeelen van de uitgevoerde ruilverkavelingen van zeer groote beteekenis zijn, zit er nog een andere belangrijke kant aan dit vraagstuk, nl. een psychologische. Wel is waar is dit belang niet in cijfers uit te drukken, maar daarom is het niet minder groot. Zooals reeds werd meegedeeld, heeft de verkaveling een tijds- en ar beidsbesparing bij de exploitatie ten gevolge, welke vooral bij het klein bedrijf, waar deze factoren zoon belangrijke rol spelen, van veel belang is en een bestaan, en meestal dan nog een sober, alleen mogelijk is, in dien het geheele gezin meemerkt. De boer zal over meer vrijen tijd gaan beschikken, hetgeen hem de mogelijkheid zal geven, zich meer aan het vereenigingsleven te wijden of zich verder te ontwikkelen, terwijl de boerin, die thans veelal tb veel door de beslommeringen van het bedrijt in beslag wordt genomen, meer gelegenheid zal krijgen zich aan haar gezin te wijden. Ook de arbeidsvreugde die, we willen dit eerlijk bekennen, bij de kleine bedrijvers groot is, zal door de betere verkaveling, waardoor de boer nog vrijer wordt in de exploitatie van zijn grond en zich nog in sterkere mate heer en meester op zijn bedrijf zal gevoelen, nog grooter worden en dit zal ten slotte niet anders dan stimuleerend op de productie Ik hoop dat U, uit hetgeen ik heb meegedeeld, duidelijk zal zijn ge worden, dat de ruilverkaveling van buitengewoon groote beteekenis is voor ons land, dat zij als een groot sociaal economisch.belang, zoowel voor onzen boerenstand als voor ons geheele volk, moet worden gezien en dat ze daarom zooveel als mogelijk is dient te worden bevorderd. Zoowel de door de overheid als door de boeren in de ruilverkaveling gestoken gelden zullen hun rente dubbel en dwars opbrengen Door ruilverkaveling meer arbeidsvreugde en meer voedsel. Aan Mededeeling 18 (Mei 1941) van dé afdeeling Statistiek der Overheids financiën van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen w.j het ^gende. Het aantal nieuwe inschrijvingen liep over 1940 met meer dan de helftterug Nadat Nederland in den oorlog werd betrokken, kwam het scheepva.artverkeer hier te lande aanvankelijk geheel stil te liggen Langzamerhand herstelde zich de Rijn- en binnenvaart en werd op beperkte schaal het verkeer met de Oostzee landen hervat. Toch bleef de credietvraag tamelijk gering en legden anderaijds de geldschieters in het algemeen eenige terughoudendheid aan den dag bij he verleenen van hypotheken in verband met de sterk vergroote risico s ten aanzien VaDehdahng Tn het aantal doorhalingen heeft zich in 1940 voortgezet. Het nog betrekkelijk hooge aantal doorhalingen houdt onder meer vermoedelijk verband met de hoogere prijzen voor schepen, ten gevolge waarvan hypotheeknemers in bepaalde gevallen de voorkeur aan gaven hun schepen te verkoopen en de ^Het^ïèdragder^nteuwe inschrijvingen was voor 1931 2,5 millioen hooger dan het bedrag der doorhalingen, doch van 1932 tot en met 1940 werd een - drag van 52 millioen meer doorgehaald dan ingeschreven zoodat per saldo het bedrag der openstaande inschrijvingen met ruun 49 millioen daalde. De gemiddelde scheepshypotheekrente bedroeg over 194U t>,ll /o-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 148