VERSCHILLENDE ONDER WERPEN. Grondverbetering. 149 Openbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht en Woningdienst, was het juist tien jaren geleden, dat het eerste nummer van dit maandblad werd verzonden. Dit feit was aanleiding om het Juninummer als jubileumaflevering te doen ver schijnen en daarin o.a. een overzicht te geven, verlucht met een aantal foto's, van het vele, dat in de afgeloopen tien jaren op het gebied van „Publieke Wer ken" is tot stand gekomen. Dit maandblad heeft dezelfde taak als het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, zij het op ander gebied, nl. zooals de voorzitter van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken het uitdrukt: „in woord en beeld getuigenis af te leggen van den arbeid, waaraan wij ons leven hebben gewijd en den collega's in staat te stellen, het eigen inzicht te toetsen en de vak kennis te vermeerderen". De door beide tijdschriften bestreken gebieden hebben eenige aanrakingspunten; het is dan ook zeer toe te juichen, dat er tusschen de redacties een ruilabonnement bestaat, dat niet anders dan bevorderlijk kan zijn voor een juiste waardeering van elkanders werkzaamheden. Moge Publieke Wecken nog zeer vele decennia beleven! F. H. H. van den Berg, Landmeter van het kadaster, Zwolle Landhonger is wel een van de meest op den voorgrond tredende euve len van ons steeds dichter bevolkt wordende landje. Vandaar dat zich bij het zoeken naar wegen voor het oplossen van het werkloosheidspro bleem al spoedig het idee: verhooging van de productiemogelijkheid van den bodem, sterk heeft ontwikkeld. Niet alleen worden door grondverbeteringswerkzaamheden duurzame bedrijfsobjecten verschaft aan den boerenstand, bovendien geven zij aan velen directen arbeid. Duizenden werklieden uit de steden trekken naar eenzame gebieden om, soms onafzienbare, vlakten in vruchtbaren cul tuurgrond om te zetten. Van groot belang hiervoor is geweest de wijziging van de onteigenings wet van 6 Mei 1921, Staatsblad 711. Aan de onteigeningswet is toen een zevende titel toegevoegd over onteigening tot het verhoogen van de opbrengst van gronden en ten behoeve van daarmede in verband staande werken ter verbetering van waterloozing en van watervoorziening van gronden. Art. 122 bepaalt, dat zonder voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut de onteigening vordert, in het belang van de volkswel vaart onteigening kan plaats vinden tot het verhoogen van de opbrengst van gronden. De memorie van toelichting op dit artikel spreekt van moeilijkheden, welke bij de voedselvoorziening zijn ondervonden en de wenschelijkheid het voortbrengingsvermogen van Nederlands bodem hoo- ger op te voeren. Er wordt op gewezen, dat niet minder dan 15 van de oppervlakte van het land, een uitgestrektheid dus grooter dan die van de provincie Gelderland, voor een groot deel bestaat uit voor ont ginning in aanmerking komende heidevelden, terwijl verder de toestand

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 151