15 hierdoor volkomen wordt gedekt. Men is echter verplicht een schat ting te maken van ieders inbreng en daarna de toewijzing te schat ten om aan paragraaf 14 te voldoen. Reeds het feit echter, dat er ruilverkaveling zal worden toegepast, brengt een waardestijging mede. Volgens de wet mag deze niet in de beschouwingen der schatters worden betrokken, zij moeten het perceel schatten in den toestand, zooals het vóór de ruilverkaveling werd gebruikt. Het toe te deelen stuk moet echter worden geschat naar de waarde, die het zal hebben op het tijdstip, waarop het na de ruilverkaveling ter be schikking van den eigenaar zal worden gesteld. De critikus Gebers loopt hier zeer licht overheen met de opmerking, dat het geval zich zelden zal voordoen, omdat de waardestijging door de ruilverkave ling zoo groot is, dat nimmer een eigenaar minder waarde zal terug ontvangen. In Baden is de stedelijke ruilverkaveling voor het eerst geregeld in een novelle van 1896 bij het bestaande Ortsstrassengesetz. In de praktijk bleek al spoedig, dat men ten onrechte hierin niet had bepaald, dat een percentage van den ingebrachten grond gratis voor straataanleg moest worden afgestaan aan de gemeente. Een nieuwe wet van 1908 geeft ter zake een betere regeling. In een studie van Ehlgötz: Ueber Baulandumlegung Z. f. V. 1914/290 vlgg.) wordt de behoefte aan deze stedelijke ruilverkave ling uitvoerig besproken, met kaartjes toegelicht, een overzicht ge geven van wat in de verschillende landen ter zake aan wettelijke bepalingen bestaat en ten slotte een vergelijking gemaakt tusschen de Badensche wet en de Lex Adickes. De S. komt tot de conclusie, dat de grondslag van beide wetten vrijwel dezelfde is. Hij uit den wensch, dat de rooilijnplannen tegelijk met het ruilverkavelingsplan worden vastgesteld, met bevoegdheid om gedurende de uitvoering nog in uitzonderingsgevallen de rooilijnen te wijzigen. Immers is eerst een rooilijn vastgesteld, dan zal men een eigenaar, die met zijn grond gunstig ten aanzien van die lijn ligt, moeilijk kunnen bewegen om mede te doen aan een ruilverkaveling, die voor hem alleen maar extra kosten zal brengen. Uitvoerig houdt Ehlgötz zich bezig met de controverse „Werth-" en „Flachen-Prinzip". In Baden is het eerste aangenomen, in de Lex Adickes het tweede. Het Wertprinzip brengt tallooze moeilijk heden met zich mede. Immers welke invloeden werken niet reeds

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 15