160 Het bestuur der vereeniging en de redactie van het tijdschrift ondergingen geen verandering. Het financieel vereenigingsverslag wordt opgenomen in het eerstvolgend Huis houdelijk Orgaan. Van een druk vereenigingsleven was in het afgeloopen jaar, zooals vanzelf spreekt en ook uit de verslagen der afdeelingssecretarissen blijkt, geen sprake. Toch kon de algemeene vergadering op ongeveer den gewonen tijd worden ge houden en liet het bezoek niets te wenschen over. Verreweg de belangrijkste gebeurtenis op kadastraal gebied is in het verslag jaar zeker wel geweest de instelling van den Dienst voor Buitengewoon Landmeet kundig Werk, waardoor de kadastraal-technische dienst in éénmaal met ongeveer 100 ambtenaren is uitgebreid. Aanvankelijk bestaat de taak van den nieuwen dienst in hoofdzaak in de opmeting en kaarteering van den ouden terreinstoestand in die ruilverkavelingsblokken, waar de ruilverkavelingsdienst behoefte heeft aan goede en volledige terreinkaarten en in de opmeting en inkaartbrenging van door den Staat gevorderde of aangekochte groote ontginningscomplexen. Verwacht mag worden, dat de nieuwe dienst in de toekomst tevens regelmatig zal worden belast met gewone hermetingen, zelfs, dat hier later zijn voornaamste arbeidsveld zal liggen. Dat aldus het hermetingsprobleem in ons land een schrede nader tot zijn oplossing is gebracht, is zeker voor een bescheiden deel mede te danken aan de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, die de laatste vier jaren, doo- het organiseeren van lezingen op haar algemeene vergaderingen, weder krachtig op de noodzaak van hermetingen heeft gewezen. De door de vereeniging in 1939 ingezette actie voor de instelling van dienst- conferenties voor de hoofden van bureaux van den landmeetkundigen dienst heeft in het najaar 1940 het gewenschte resultaat opgeleverd. Voor nadere bijzondér- heden moge worden verwezen naar H.O. no. 96 van Maart 1941. Vooral de daar opgenomen lijst van onderwerpen, die naar het oordeel van het bestuur voor be handeling in aanmerking zouden kunnen komen, wordt in de belangstelling van de voorzitters en secretarissen der hoofdensamenkomsten aanbevolen. Al kon de vereeniging in het afgeloopen jaar, behalve door de uitgifte van het tijdschrift, naar buiten weinig van zich laten hooren, binnenskamers is uitstekend werk verricht. De commissie toch voor de samenstelling van een voorschriften- klapper, bestaande uit de heeren J. MH. Heines, A. J. Guichard en W. Nihkels heeft haar taak niet alleen met grooten ernst en ijver ter hand genomen, maar ook reeds voltooid. Tevens vervaardigde ze op verzoek van het bestuur een lijst van periodieke werkzaamheden voor de hoofden van bureaux van den landmeetkun digen dienst en voor de ingenieurs-verificateur. De zorg voor de vermenigvuldi ging van deze stukken nam de heer F. Harkink met groote welwillendheid voor zijn rekening. Bovendien verzorgde hij de samenstelling van een nieuw, zooge naamd „verkort handboekje". Deze drie vereenigingsuitgaven zullen gratis worden aangeboden aan alle gewone leden en aan die buitengewone leden, waarvan ver moed wordt, dat ze er interesse voor zullen hebben. Aan de andere buitengewone leden volgt toezending na aanvraag. Voor niet-leden zijn boekjes tegen betaling verkrijgbaar. Het tijdschrift wist zich kwalitatief en kwantitatief op het peil der laatste jaren te handhaven. De oplaag bedraagt thans 575 exemplaren, het aantal abonné's 198. De vereenigingsboekerij onderging weer eenige uitbreiding. De bibliothecaris stelde een tweede aanvulling op den catalogus samen, welke gratis aan de leden wordt toegezonden. Eenigerlei contact met de Internationale Landmeters-Federatie had in het voor bijgegane jaar niet plaats. Haren (Gr.), 1 Juli 1941. De secretaris, J. F. GREVE.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 162