172 onevenredig hooge kosten voor het onderhoud van bezitsgrenzen, waardoor dit achterwege blijft, onmogelijkheid om bezitsgrenzen aan te wijzen b.v. op het water, al deze omstandigheden bemoeilijken de rechtspraak, die noodig is om een rustig vertrouwen in de overheid te onderhouden. De overheid heeft dat vertrouwen van noode en de middelen, die zij tot handhaving van de bevredigende macht over het volk gebruikt, wor den neergelegd in de wet, die geheel gevestigd wordt op de goede trouw en rekening moet houden met de bestaansmiddelen van het volk, door deze niet onevenredig te belasten. Zonder getuigenissen kan geen recht worden bewezen. Het onmogelijk maken om getuigenis te verkrijgen is op alle gebied een diepgaande ondermijning van den maatschappelijken vrede en van de allernoodzakelijkste overheidsmacht. Het verwijderen van grensmerken om tot aantasting van bezit over te gaan is daarom van ouds dan ook met zeer zware straffen bedreigd, omdat aangaande de oude plaats der grenzen na verstoring veelal zeer weinig kon worden bewezen. Het belangrijkste hulpmiddel om zulk een bewijs te kunnen voeren, is gelegen in het bewaren der metingen, waardoor de ligging der grenzen wordt bepaald. Deze zaak is in de geschiedenis reeds bekend uit Egyp tische en uit andere oude geschriften en we wagen dan ook de onder stelling, dat de rechtspraak, waar mogelijk, van de oudheid af, door al de eeuwen heen, van metingen gebruik gemaakt zal hebben om bewijs middelen aangaande onroerende zaken in rechtsgedingen te leveren. De verwezenlijking der gedachte aan een algemeen grondboek voor een geheel land zal gelijken tred hebben moeten houden met de mogelijk heid dier verwezenlijking. De meetkunstige en de geldelijke hulpmiddelen en de macht tot uit voering moeten samen gaan om tot zulk een doel te geraken. Waar echter de oprichter van ons kadaster langs een zijweg en met een ander doel de overheid zulk een macht in handen gegeven heeft, be staat niet het gewenschte verband tusschen wetgeving, rechtsinstellingen, grondboek en maatschappelijk verkeer, om tot de meest gewenschte be rechtingsmogelijkheid te kunnen komen. In den grond van de zaak gaat het om een in rechten bevredigende oplossing. De rechten ontstaan uit overeenkomsten, die verbondenheden of ver bintenissen ten gevolge hebben uit en door het maatschappelijk verkeer. Het bewijs van de aan de overeenkomst onderworpen zaak zal kunnen worden geleverd door een opzettelijk aan het doel der overeenkomst ver bonden en daartoe verrichte meting (de meting vooraf). We hebben reeds eerder gezien, dat een meting vooraf niet in alle gevallen de veelal onevenredig hooge kosten wettigt en daardoor achter wege blijft, en het bezit het eerbiedigen van een bij overeenkomst ont stane grens veronderstelt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 174