184 Vijftig jaar geleden. plex gronden onder de gemeente Steenwijk, sectie E, ter grootte van ca 128 ha; een complex gronden, gelegen onder de gemeenten Hardenberg, secties A, B, C, D, E, F, en Gramsbergen, sectie E, ter grootte van ca 2260 ha; van Ged. Staten van Drenthe: een complex gronden, gelegen in de gemeenten Havelte, secties A, B, H, I, Diever, secties C, D, E, F, en Vledder, secties A, B, D, E, ter grootte van ca 6670 ha; van Ged. Staten van Noord-Brabant: een complex gronden o.m. in de gemeente Udenhout, ter grootte van ca 1925 ha; van Ged. Staten van Gelderland: een complex gronden, gelegen in het Ingensche Veld, kadastraal be kend gemeente Ingen, sectie D, ter grootte van ca 310 ha; een complex gron den, gelegen in het Meertensche en Aalstensche Veld, kadastraal bekend ge meente Lienden, secties D, E en F, ter grootte van ca 870 ha. Op de den 10-9-1941 gehouden stemmingsvergadering is besloten tot rvk van het blok „Posterholt" onder de gemeenten Posterholt en Vlodrop. De oppervlakte be draagt ca 675 ha, toebehoorende aan 1022 stemgerechtigden. Tegen stemden 96 stemgerechtigden, een oppervlakte vertegenwoordigende van ca 158 ha. Vereeniging van Hoofdambtenaren van het Kadaster. Voorzitter: P. J. Hamelberg, secretaris-penningmeester: Prof. J. M. Tienstra. Papierschaarschte. De lezers zullen hebben opgemerkt, dat dit tijdschrift, van de aflevering van 1 Augustus 1941 af, met een kleiner lettertype en meer com- pres wordt gedrukt. Hierdoor wordt bereikt, dat, ondanks het voorgeschreven min dere papierverbruik, de inhoud, wat de hoeveelheid betreft, ongewijzigd kan blijven. 15 September 1941. F. H. (Vervolg van blz. 164.) ,,De eigendommen gelegen binnen de blokken door de wegen en waterleidingen gevormd, geven in den regel hetzelfde te aanschouwen. Van behoorlijken aanleg is in vele terreinen geen spoor te ontdekken; men zou meenen de grilligste fan tasie vierde hoogtij bij de vorming der perceelen. „De afzonderlijke perceelen zijn in verschillende handen, en 20% der eigenaars is zeker in twijfel met betrekking tot de nauwkeurige ligging der eigendomsgrenzen. Vergeefs ziet men rond naar behoorlijke afpaling „De tijd noodig voor de opmeting eener eigendomsgrens hangt in hoofdzaak af van haar lengte en van haar vorm. Een rechte grens laat zich het snelst opnemen; raakt zij verloren, het gemakkelijkst herstellen. Bij een grens gevormd door een gebroken lijn wordt opmeting en uitzetting tijdroovender. Grenzen gevormd door kromme lijnen komen het minst tegemoet aan de voorwaarden, waaraan voldaan moet worden, om een opmeting snel en tegelijk nauwkeurig te doen plaats vinden. De onkosten aan de opmeting verbonden nemen toe, naarmate de omstandigheden ongunstiger worden. De ongunstigste omstandigheden heeft men, wanneer grillige terreinvorming gepaard gaat aan groote versnippering van het grondbezit; want hoe grooter versnippering van den bodem, des te meer eigendomsgrenzen Dan citeert Hoffmann een bijdrage uit den eersten jaargang van het Tijdschrift en is waar hij wezen wil; hij spreekt dan over: „Omvangrijke landverbeteringen, door het maken van een nieuw traject van wegen, vaarten en beken, enz., ook ter vereenvoudiging en bespoediging van den toevoer van meststoffen of den afvoer van producten, turf of zand, gepaard met een rationeele indeeling en ver deeling van den bodem tusschen de verschillende eigenaars naar verhouding van hun waarde-aandeel en onder opheffing of verzachting van zakelijke lasten Op die vergadering is de propaganda voor ruilverkaveling door Hoffmann verbonden met de reeds eerder bepleite hermetingen. De ruilverkavelingen, die toen iets geheel nieuws waren, hebben sinds lang bewezen in ons land levens vatbaarheid te bezitten. Het zal geen toeval zijn, wat in „Sil de Strandjutter", dat kort geleden verscheen en dat het leven op Terschelling beschrijft, over perceelindeeling gedrukt werd. Na den dood van Sils oudsten zoon is de oude man als verslagen. „Het lijkt wel of alle weerstand uit Sil is geweken. Ze kunnen het zonder hulp in de boerderij niet redden. Nu wreekt het zich ook, dat Sil zijn landen zoo verspreid heeft liggen. Veel tijd gaat met heen en weer trekken verloren". (Wordt vervolgd.) v* W.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 186