18 voorstellen tot verandering van de wet, waarbij ook voor kleine gemeenten een sterk vereenvoudigde procedure zal worden moge lijk gemaakt. Tal van bijdragen in Z. f. V. en A. V. N. worden in den loop der jaren opgenomen en belichten telkens andere kanten van het vraagstuk der stedelijke ruilverkaveling. Te vermelden valt nog, dat in Pruisen gepoogd werd de geheele materie van het bouwen neer te leggen in een „Stadtebaugesetz" met zeer ver gaande bevoegd heden voor de Overheid. Hierin zou ook de Umlegung een plaats vinden. We hebben niet kunnen vinden, dat dit ontwerp ooit tot wet is verheven; van vele zijden werd verzet aangeteekend. Ook over vrijwillig totstandgekomen verkavelingen vindt men verschillende belangwekkende bijdragen. Het zou ons te ver voe ren deze alle te bespreken en bovendien meenen we den lezer in het voorgaande de voornaamste punten van de stedelijke ruilver kaveling voldoende te hebben belicht. We meenen alleen nog de aandacht te moeten vestigen op een zeer duidelijk en helder betoog van Dr. Pinkwart in A. V. N. 1936/ 625 vlgg. getiteld: Das Bremische Baulandumlegungsgesetz. Het is ons niet mogen gelukken in de laatste ter beschikking zijnde uitgaven een mededeeling aan te treffen, waaruit kan wor den afgeleid, dat terzake thans in geheel Duitschland één zelfde wetgeving bestaat. Informaties bij een Duitschen ambtgenoot be vestigden, dat terzake nog de oude verscheidenheid heerscht. Vatten we alsnu samen wat we als het belangrijkste moeten be schouwen bij de stedelijke ruilverkaveling, waarmede we dan be doelen een op de wet steunende procedure, dan komen we tot de volgende punten. Op welke wijze moet de procedure in gang gezet worden? Dit kan zijn de Gemeente, handelend in het openbaar belang, of in het belang van de stadsuitbreiding op rationeelen grondslag, dan wel een bepaalde meerderheid van de betrokken eigenaren, al weer handelend in het algemeen belang, of ook in hun eigen be lang. Welke instantie moet de uitvoering leiden? De Gemeente alleen of wel met naast zich een adviescommissie uit de eigenaren of door dezen aangewezen personen, dan wel een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 18