188 landmeetkundige zaken betreffende den R.W. Niet alleen konden de waterstaatsdiensten nu de beschikking krijgen over kartografische gegevens, welke aan hooge eischen voldeden, doch door de Rivierkaart en het N.A.P. bij den nieuwen dienst onder te brengen, werd een samenhang verkregen, welke door zijn wisselwerking zoowel uit economisch als uit technisch-geodetisch oogpunt een zeer gun- stigen invloed heeft gehad. Uit dit overzicht moge U duidelijk zijn geworden, dat de M.D. werke lijk indertijd in de gebruikelijke „bestaande behoefte" voorzag en tevens, dat de meening betreffende een kadastraal-landmeetkundig monopolie althans t.o.v. den R.W. op een fictie berust. Ik ga nu over tot de behandeling der drie vraagpunten. Wanneer men de overheidsdiensten beschouwt naar hun organisatie vorm in verband met de hun opgelegde taak, zijn ze gemakkelijk te onderscheiden in twee groepen, ieder met een geheel eigen karakter. Tot de eerste groep behooren dan de diensten, welke een vastomlijnde taak hebben, die daardoor meestal vrij constant van omvang is, waarop hun organisatie met een groote stabiliteit kan worden opgebouwd. Hun werk wordt weinig of niet beïnvloed door de tijdsomstandigheden, door afloop van bepaalde werkobjecten, door onvoorziene opdrachten e.d. Het is duidelijk, dat alle administratieve, alle bijhoudings- en alle onder houdsdiensten tot deze groep behooren. De tweede groep omvat alle andere diensten. Hun taak wordt bepaald door de omstandigheden van een bepaald oogenblik, met het gevolg, dat hun organisatievorm een zekere elasticiteit, of liever gezegd, de noodige expansiemogelijkheden moet bezitten, om die wisselvallige taak naar be hooren te kunnen verrichten. Spreken we nu, ter onderscheiding van deze twee groepen, van sta tische en dynamische diensten, dan wil daarmede natuurlijk niets gezegd zijn van hun ambtelijke activiteit, doch is hun karakterverschil t.o.v. hun organisatievorm volledig bepaald. Het komt nu herhaaldelijk voor, dat overheidsinstellingen, welke voor de uitvoering van een bepaalde taak in hun statisch karakter een belemmering ondervinden, overgaan tot het vormen van dochterinstellingen, die over een grootere beweeglijk heid in haar organisatie beschikken, dan in de bestaande dienstverhou dingen mogelijk zou zijn geweest. De crisisbureaux zijn hiervan een duidelijk, zij het niet voor iedereen aangenaam, sprekend voorbeeld. De R.W. kent eveneens voorbeelden te over: voor de uitvoering van kana- lenplannen, sluiswerken, wegenaanleg e.d. werden herhaaldelijk speciale districten in het leven geroepen, welke na de voltooiing der werken weer zijn of worden geliquideerd. Ook de zelfstandige waterstaatsdirectie Bruggen, indertijd als Bruggenbureau op deze wijze ontstaan, is te be schouwen als een bij uitstek dynamische dienst, evenals de Dienst der Zuiderzeewerken. Het is opmerkelijk, dat deze diensten hun taak het best vervullen, wanneer zij steunen op de statische diensten, op wier gebied zij werkzaam zijn. De M.D. is als een dynamische dienst te beschouwen, omdat zijn arbeidsprogramma niet kan worden opgesteld volgens vaste maatschap pelijke verschijnselen, maar in zekeren zin van het toeval afhankelijk is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 190