193 Nog vóór deze bewerkingen voltooid waren, werden de gegevens voor de as uitzetting berekend en vond deze voor het eerste asgedeelte reeds op het terrein plaats, waarna begonnen kon worden met de detailmeting en de kaarteering van een strook, die nu van een minimale breedte kon zijn. Want het spreekt vanzelf, dat voor de detailleering der kunstwerken, en voor de grootteberekening der perceelen toch kaarten op schaal 1 1000 noodig zijn, waarop nu echter niet meer of nagenoeg geen rekening behoeft te worden gehouden met eventueele aswijzigingen. Door de genoemde werkzaamheden elkaar in sterke mate te laten overlappen, was het mogelijk, gedurende eenigen tijd 10 meetploegen tegelijkertijd aan dit spoedeischende werk te werk te stellen; het kostte alleen een aantal telefoontjes en briefjes, om de organisatie zonder ha pering in stand te houden. Daar de onteigening plaats vindt volgens het Algemeen Vorderings- besluit 1940, waardoor de vroegere onteigeningsprocedure is komen te vervallen, kon onmiddellijk na de vordering van de betrokken gronden met den wegaanleg worden begonnen, zoodat hieraan de grensafpaling niet behoefde vooraf te gaan. Althans voor een gedeelte zal deze eerst plaats vinden, wanneer de weg gereed is. 3. Tijdens de opmeting van een wegtracé ontving ik van den betrok ken landmeter het verzoek, om de kaarteering te doen uitvoeren op blanco kadastraal kaartenmaterieel. Zijn bedoeling was, deze kaarteering t.z.t. uit te breiden met eigen metingen, waardoor een aantal hermeten kadasterkaarten zou ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat gaarne met dit voorstel werd ingestemd. De objecten, welke als alleen van belang voor den R.W. op de situa tiecalques moesten voorkomen, werden op de kaarten in potlood ge- kaarteerd en vóór de aflevering daarvan weggegumd. 4. Ook de fotogrammetrische kaarteering, welke sedert den zomer van 1932 op het Rijkswegenplan toepassing vindt, is als een afwijking op den regel te beschouwen, omdat zij aanvankelijk niet werd voorzien. Vooral in den beginne werden tegen deze kaarteeringsmethode nogal eens bezwaren van kadastrale zijde vernomen. Ik zal op deze bezwaren thans niet ingaan, omdat de belangrijkste er van zijn genoemd en weer legd op blz. 14 en 15 van de „Aanvullingen", terwijl zij eveneens zijn besproken door den heer H. Sanders in zijn lezing, in 1935 gehouden te Utrecht voor de Ned. Vereen, voor Fotogrammetrie. Zijn indruk, „dat men bij gebrek aan veldwerk de fotogramme trische kaarten moet slikken, zonder te proeven", zal wel reden van be staan houden, zoolang de fotogrammetrie toepassing vindt. Evenwel knoop ik hieraan gaarne den wensch vast, dat naarmate deze kaar teeringsmethode is en wordt geperfectionneerd de eetlust al etende moge worden opgewekt. Wij zelf hebben ons wel eens zorgen gemaakt over de nauwkeurig heid voor kadastrale doeleinden van de fotogrammetrische kaarten, voor al toen we daarmede nog in het experimenteele stadium verkeerden. Doch sedert een landmeter mij verklaarde, „dat de slechtste fotogram-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 195