19 speciaal daarvoor benoemde commissie (zooals onze plaatselijke commissie), waarbij nog kan worden onderscheiden of die com missie door de eigenaren zelf, dan wel door een overheidsinstantie zal worden aangewezen. Of zal dit werk ook aan de bestaande General-Kommissionen worden opgedragen? Moet er reeds zijn een uitbreidingsplan? En wel één dat reeds is goedgekeurd op de voorgeschreven wijze of moet het mogelijk zijn de ruilverkavelingsprocedure tegelijk met het opzetten en vaststellen van een uitbreidingsplan aan te vangen, met het oog op den invloed op de waardeverhoudingen? Moet een eenmaal vastgesteld uitbreidingsplan onvoorwaardelijk worden aan gehouden of kan er bij de ruilverkaveling nog in worden gewijzigd? De begrenzing van het blok. Het is gewenscht dit niet te omvangrijk te maken. In een wet is het moeilijk hiervoor regelen te stellen. Neemt men als begrenzing van een blok bestaande of nieuw geprojecteerde straten en wegen, dan de grens te leggen door de as van die straten. Hoe moet de toedeeling geschieden? Wertprinzip, dus twee schattingen, vóór en na de toedeeling, met verrekening in geld of grond. Flachenprinzip, geen schatting, maar met den eisch, dat de perceelen ongeveer op de oude plaats, alleen met betere vormen komen te liggen. Moet er gratis aan de gemeente grond worden afgestaan voor aanleg van straten enz.? Zoo ja, tot welk percentage van de ingebrachte oppervlakte moet dit gaan? Kan ook grond voor kerken, een stadhuis, postkantoor, politiebureau worden geeischt? Moet het mogelijk zijn om langs dezen weg (zij het dan tegen vergoeding aan de massa in geld) grond voor aanleg van kanalen en spoorwegen voor de Overheid te verkrijgen? Moeten in de procedure tevens worden verrekend de kosten van aanleg der straten, rioleering, gas- en waterleiding, electriciteit, telefoonkabels e.t.q., dan wel moeten deze worden verhaald op degenen, die later werkelijk gaan bouwen? Moet er een bepaling zijn die de Overheid dwingt binnen een bepaalden termijn inderdaad de straten enz. aan te leggen? Welke beroepsinstanties moeten in de procedure worden inge schakeld? Moet hier de rechter een rol spelen, dan wel alleen de overheids instanties zelf, of kan die taak worden verdeeld?

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 19