199 het uitvoeren van de daar genoemde werkzaamheden, terwijl dan in lid 2 een vrijbrief zou zijn gegeven om te handelen als daar bedoeld. Men kan zich verder voorstellen, dat ook de gewijzigde schatting tot tijdwinst zal leiden. In art. 48 werd het derde lid geschrapt. De tijdroo- vende onderzoekingen om te komen tot een schatting van het natuurlijk voortbrengend vermogen met een toeslag of aftrek voor den cultuurtoe stand, kunnen nu vervallen, alleen zal het aantal klassen nu meestal wel moeten worden vergroot om met alle verschillen rekening te kunnen houden. Art. 56 onderging een paar kleine wijzigingen. Bij het behandelen van de bezwaren tegen de schatting en de lijst van rechthebbenden voor den Rechter-Commissaris worden voortaan alleen opgeroepen zij, die be- zwaren hebben ingebracht of die belang hebben bij de ingediende be zwaren. Vroeger moesten allen, die op de lijst voorkwamen en zij die bezwaren hadden ingediend, per aangeteekende worden opgeroepen voor die bijeenkomst. Het komt ons voor, dat hier op gelukkige wijze een werk- en tijdsbesparing is verkregen, zonder schade te berokkenen aan den deugdelijken opzet van de oude wet. Een nieuw art. 69bis moest worden ingevoegd nu door de werkzaam heden bedoeld in art. 41 waardeveranderingen kunnen optreden. Na het gereedkomen van deze werkzaamheden zal weer moeten worden geschat om tot een juiste evenredige toedeeling te kunnen komen. Wat aan snelheid werd gewonnen, zal deels verloren gaan door den tijd benoodigd voor het uitvoeren dezer schattingen en het verwerken daarvan in het geheel der procedure. Een principieele wijziging werd in art. 89 aangebracht. De kostenom- g over de betrokken perceelen zal in den vervolge niet meer geschie den naar de waarde der kavels op grond van de schatting, maar naar de grootte. Het tweede lid bleef ongewijzigd, zoodat de C.C. voor be paalde kavels nog een anderen maatstaf kan aannemen. Deze verandering is een gevolg van het schrappen van art. 48, 3e lid, over de schatting. Ook thans zal het niet altijd mogelijk zijn onbillijkheden te voorkomen. Immers de waardestijging door de ruilverkaveling, waaruit per saldo de kosten moeten worden bestreden, is niet gelijk voor alle soorten gronden in het blok. De bevoegdheid der C.C. kan echter in gevallen van notoire onbillijkheid tot wegneming van de bezwaren leiden. Verder zal de om slag naar de grootte besparing op het rekenwerk medebrengen. Echter dan is praktisch de ruilverkaveling reeds beëindigd en heeft tijdwinst geen belang meer voor het in den aanvang geschetste bereiken van een spoedige vergrooting van het cultuurareaal en het tewerkstellen van vele arbeiders. Resumeerende meenen wij te mogen betwijfelen of inderdaad de be sproken wijzigingen zooveel versnelling van de ruilverkavelingsprocedure zullen geven als men er zich wellicht van had voorgesteld. En dit verwondert ons geenszins. Immers voor een goed uitgevoerde ruilverkaveling is noodig een degelijk voorbereide en uitgevoerde schat- ting, terwijl aan het opstellen van de lijst van rechthebbenden de meest mogelijke zorg behoort te worden besteed. Verder is noodig een diep gaande kennis van het terrein en van velerlei andere omstandigheden om

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 201