20 Moeten zakelijke rechten als hypotheken en servituten overgaan op de nieuwe kavels of moeten ze worden geregeld c.q. afgekocht? Waarbij dan ook nog gedacht moet worden aan de rechten van de huurders of pachters, die moeten worden geregeld. Waarschijnlijk zijn we met bovenstaande opsomming niet vol ledig, maar er kan gereedelijk uit worden geconcludeerd, dat het vraagstuk een groot aantal moeilijkheden bij de oplossing biedt. Nu is het wel niet voor bestrijding vatbaar als men poneert de stel ling, dat het te bereiken doel voor de betrokkenen en de gemeen schap van groot belang is. Immers men verkrijgt dan goedgelegen en -gevormde terreinen, waarop gebouwd kan worden met inacht neming van alle regelen, die het doelmatige, gezonde en aesthetische bouwen maar kan stellen. Echter ten slotte komt de grond in handen van duizenden eige naren, die geenerlei band bindt aan den grond, zooals die er lag alvorens ruilverkaveling werd toegepast. Welk een verschil met de landelijke ruilverkaveling, die geheel wordt gedragen door de prachtige grondgedachte: de boer, verkleefd aan den grond zijner vaderen, waarop hij is opgegroeid, dien hij misschien zelf heeft ontgonnen, vruchtbaar der gemaakt, blijft boer op dezelfde plaats: de ruilverkaveling geeft hem alleen grond, die economisch vele malen beter door hem kan worden bewerkt, tot heil van den boer zelf en tot zegen van de gemeenschap. (Zie ook dit tijdschrift 1904/124 Hoffmann.) Dit prachtige doel kan niet worden bereikt langs den weg, dien de ontginningsmaatschappijen bewandelen (grond koopen c.q. ont eigenen, verbeteren en goed verkavelen en dan weer verkoopen). Bij dien gang van zaken worden onherroepelijk een aantal boeren uitgeschakeld en uit hun bedrijven gestooten, wat alleen door de wettelijke agrarische ruilverkaveling kan worden voorkomen. Waar het einddoel van de stadsuitbreiding is een zoo groot mogelijk aan tal menschen, van heinde en ver gekomen, aan goede, niet te dure bouwterreinen te helpen, rijst de vraag, of het verantwoord mag heeten te streven naar een wettelijke procedure voor de stedelijke ruilverkavelingen, die zoo tal van groote moeilijkheden bij de uit voering zal medebrengen. Dit zou ongetwijfeld noodig zijn als dit doel op een andere wijze niet zou zijn te bereiken. Echter onze Woningwet geeft aan de Overheid tal van midde-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 20