213 Literatuuroverzicht (boekbeoordeelingen). De heer J o o s t e n zal zich met den betrokkene in verbinding stellen en het bestuur nader inlichten. De Voorzitter verklaart, dat het bestuur in deze zaak diligent zal blij ven en het volgende jaar met verdere mededeelingen zal komen. De heer De Korver wil, alvorens de vergadering misschien plotseling wordt gesloten, enkele woorden tot den scheidenden voorzitter richten. De heer Hof heeft zes jaar den voorzittershamer gehanteerd. Het begin was voor hem moei- 1-1 i, J vereeni9'n9 was nogal in beroering. Maar de heer Hof heeft de moei lijkheden schitterend overwonnen, waardoor hij zich het volle vertrouwen van de geheele vereeniging heeft verworven. Namens de vergadering dankt spreker den voorzitter voor het vele, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Jonged ijk zegt vijf van de zes jaren met den heer Hof te hebben samengewerkt. Mede namens den Secretaris betuigt spreker hem zijn waardee ring voor de aangename samenwerking en de prettige wijze, waarop hij steeds de discussies heeft geleid. De Voorzitter verklaart zeer erkentelijk te zijn voor de gesproken woor den en verzekert ook de meest aangename herinneringen te bewaren aan de goede samenwerking in het bestuur. Sluiting. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor het vlot verloop van de besprekingen sluit de Voorzitter hierna de vergadering. Haren (Gr.), October 1941. £)e Secretaris J. F. GREVE. Civ.-landni, F. Harkink. Inleiding tot het praktisch rekeneni Aanwijzingen en kunstgrepen voor het cijferen Benaderde waar den Verkorte bewerkingen Rekenhulpmiddelen Het reke nen met de machine. VIII 208 blz., 15X21 cm. Met bijlage: Uitkomsten van de oefeningen (8 blz.). P. Noordhoff N.V., Gro ningen, 1941. Prijs: 3.60, gec. ƒ4.10. In het voorbericht motiveert schrijver het doen verschijnen van zijn werk met de opmerking, dat op het gebied van het praktisch rekenen de literatuur geheel ontbreekt, terwijl het voorkomen van praktisch rekenwerk op schier elk gebied van handel, wetenschap en techniek anders zou doen verwachten. Inderdaad is dit juist en ook is het waar, hetgeen schrijver verder opmerkt, dat velen, die een technisch vak hebben gekozen, niet vlot kunnen rekenen. De schrijver heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot het inhalen van den bestaanden achterstand en dit gedaan op een wijze, die door haar voortref fe- lijkheid velen er toe zal moeten brengen tot eigen voordeel van zijn werk kennis te nemen. Meestal vindt men de stof saai en langdradig. De schrijver heeft zich, blijkens de resultaten van zijn werk, hiervan rekenschap gegeven en hij is er in geslaagd precies te blijven, te zeggen wat te zeggen viel en dat dan zóó, dat men hem nimmer beschuldigen kan van vervelende haarkloverij. Hij heeft dit bereikt door zijn uiteenzettingen in een korten helderen vorm te gieten en onmiddellijk voor beelden en oefeningetjes te geven om het beweerde toe te lichten. Bij de behan deling van de rekenmachines zijn in den vorm van handige schema's de hand grepen uiteengezet. Juist hier wordt de beginneling vaak schrikachtig gemaakt door een woordenvloed neerkomende op „nu doe je dit en dan dat en dan dit, enz. waarin een bestaand enthousiasme al spoedig vastloopt. Uitstekend ge schreven is dus het boek en prettig leesbaar. Thans mogen enkele opmerkingen over de stof zelf volgen. Zooals de schrijver zelf al laat doorschemeren in zijn voorbericht, heeft hij zich moeten beperken. Men kan den inhoud, die zooveel mogelijk algemeen is gehouden, beschouwen als een basis, waarop elkeen naar eigen behoefte kan voortbouwen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 215