23 wet behoeft zulks niet meer voor te komen als maar de Gemeente de bepalingen uit haar bouwverordeningen voldoende handhaaft. De nieuwe wet wil terzake dan ook terecht strenger toezicht, ook van hoogere instanties. Gelet ook op dit rapport van een Staatscommissie, bestaande uit deskundigen op het gebied van den stedebouw, kunnen we dus onze hierboven getrokken conclusie handhaven, dat er aan wette lijke regeling van de stedelijke ruilverkaveling hier te lande geen behoefte bestaat. Hieronder ontwikkelen we het denkbeeld om eenige bepalingen in het leven te roepen om betere terreinsindeeling in de bouwblok ken op eenvoudige wijze tot stand te brengen. Het is te betreuren, dat de Staatscommissie in dien zin niet een regeling heeft voorgesteld. Bij den tekst uit de Züricher wetgeving nemen we daarom ook die op over het zgn „Quartierplanverfahren", dat met zijn beperkte strekking eenvoudiger is uit te voeren en daarom wellicht als een leidraad zou kunnen dienen. Alle aanleiding echter bestaat er naar onze meening om aan te dringen op het in het leven roepen van eenige bepalingen in den geest van de Zwitsersche wetgeving, dat men n.l. zijn buren op een eenvoudige manier kan dwingen mede te werken, dat slecht ge vormde terreinen door een verdraaiing van de grenzen worden ver beterd. Wij citeeren hier het volgende uit Denkschriften des Verbandes Deutscher Architekten- und Ingenieur-Vereine Heft 2/blz. 130: Auszug aus dem Züricher Baugesetz vom 23 April 1893. Par. 18. Wenn die Grenze zweier Grundstücke schiefwinklig auf die Strassengrenze trifft, so ist eine neue, möglichst senkrecht zur Strassenachse stehende Grenze anzustreben. Dies soli zunachst auf dem Wege des Austausches versucht werden. Wenn aber hierdurch die eine Parzelle so verschmalert werden würde, dass die Erstellung einer ordentlichen Baute nicht mehr möglich ware, so ist das zur besseren Gestaltung beider Baustellen nöthige Land gegen Ersatz des vollen Verkehrswertes von dem Eigenthümer der grosseren Par zelle abzutreten, soweit dies ohne Nachtheil für eine richtige Ueber- bauung derselben geschehen kann. Wenn eine an der Strasse liegende Parzelle zu wenig Tiefe hat um überbaut werden zu können, so kann der Eigenthümer untei

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 23