25 Ganzen einen dem bisherigen gleichwerthigen Antheil wieder er- halt. Hierbei sind die mit jedem Grundstücke bisher verbunden gewesenen Vorzüge und Nachtheile möglichst zu berücksichtigen. Die Eintheilung ist Sache der Verwaltungsbehörden. Ueber das Verfahren, soweit dasselbe nicht durch dieses Gesetz geordnet ist, sowie über die Verlegung der allgemeinen Kosten, namentlich der- jenigen der Planaufnahme und der Vermarkung, wird der Regie- rungsrath eine Verordnung auflassen, welche dem Kantonsrathe zur Genehmigung vorzulegen ist. Deze laatste verordening van 24 Februari 1894, is eveneens in het bovenbedoelde boek opgenomen. Op blz. 133 vinden we in de par. 25 t/m 28 de regeling voor de „Grenzbereinigung". Bij het ver zoek om bouwvergunning kan de gemeenteraad bepalen, dat par. 18 van het „Baugesetz" moet worden toegepast (dit kan ook op verzoek van beide buren), waarna de gemeente een plan met kosten- begrooting opmaakt. Beroep op een hoogere administratieve instan tie is toegestaan. Op deze wijze wordt ook gehandeld als een ach terliggende eigenaar een Prellstreifen noodig heeft, of de aan de straat grenzende eigenaar niet voldoende bouwdiepte heeft (par. 18 sub 3 van de wet). Hierbij kan dan nog de vraag worden gesteld of niet in de bouw verordening moet worden bepaald, dat vergunning tot bouwen al leen wordt verleend voor terreinen, die aan in de verordening te stellen eischen wat oppervlakte en afmetingen betreft, voldoen. We moeten hier ook nog opmerken, dat voor een geval als De Casseres stelt bij open bebouwing, met de ruilverkavelingsovereen komst uit de wet van 1938 zeer gunstige resultaten zijn te bereiken, waarbij alleen het bezwaar blijft, dat een of meer onwillige eige naren en de moeilijkheden met handelingsonbekwamen een grooté verbetering kunnen tegenhouden (zie ons artikel in W. P. N. R. 3582). Het eerste voorbeeld van De Casseres (uit Tijdschrift voor Volks huisvesting en Stedebouw 1937) moge hier worden overgenomen en besproken (echter zonder de door hem aangegeven bebouwing) voor een toepassing van de ruilverkavelingsovereenkomst. De vijf eigenaren (zie de figuur) vragen hulp aan een Landmeter van het Kadaster voor de opmeting en uitzetting op het terrein.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 25