27 deze aldus gevormde massa bij akte van ruilverkaveling die in de zelfde akte wordt opgenomen), willen toedeelen als daarin wordt omschreven, terwijl zij allen de akte zullen onderteekenen. Die „akte van ruilverkaveling" luidt dan, dat zij de toedeeling uit de massa doen als volgt: aan A perceel 10 C 11 D 12 B 13 E 14, zoodat deze perceelen na de overschrijving van de akte aan ieder van hen in vollen eigendom zullen toebehooren. Ditzelfde kan natuurlijk ook in een onderhandsche akte gebeuren. Als zij dit kunnen doen zonder hulp, zullen de kosten bedragen: akte in vijfvoud: 5 zegels van 0.50, registratie: 1.80, overschrij- vingskosten: 4.00, of samen: 8.30. Of te wel voor ongeveer 100.00 zullen deze vijf eigenaren op eenvoudige wijze een geweldige verbetering voor hun perceelen kunnen bereiken. Wat de kosten met een Notaris zouden zijn, kun nen wij niet schatten: wellicht dat het medevalt. Mochten op een of meer der perceelen hypotheken rusten, dan zullen eerst die inschrijvingen moeten worden geroyeerd en na de overschrijving van de akte van ruilverkaveling zoo noodig geheel nieuwe hypotheken moeten worden genomen. Men moet dan bij een Notaris zijn; de kosten houden verband met de grootte van de hypothecaire schulden. Ook zou men voor dit laatste geval kunnen probeeren de mede werking van den Minister in te roepen ex artikel 6 van de Ruilver- kavelingswet 1938 en dezen moeten verzoeken om ook art. 19 der wet op de onderhavige overeenkomst van toepassing te willen ver klaren, zoodat de oude hypotheken automatisch overgaan op de nieuw toebedeelde perceelen. Alles staat en valt hier met de bereidwilligheid van de eigenaren tot onderlinge samenwerking, omdat dwang hier is uitgesloten: als één weigert, ligt het geheele mooie plan in diggelen. Zien we dus voorshands geen noodzaak tot regeling van de stedelijke ruilverkaveling bij de wet, daarnaast is er thans alle aan leiding om aan te dringen op gelegenheidswetgeving in deze rich ting voor onze verwoeste gebieden. Dit blijkt ook in het verleden vele malen te zijn gebeurd als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 27