28 groote rampen de vernietiging van meer of minder groote bebouwde gebieden ten gevolge hadden. We vonden litteratuur over de ver woesting van Londen, Szegedin, Tokyo en tal van andere plaatsen meer. En door middel van ruilverkaveling is dan dikwijls een op lossing gevonden, die èn het belang van de getroffenen èn dat van de gemeenschap op gelukkige wijze kon vereenigen. De bedoelde oplossingen zijn gevonden of wel door vrijwillige ruilverkaveling of door het treffen van eenige bijzondere wettelijke maatregelen, of door het toepasselijk verklaren van de Lex Adickes (b.v. in Oost- Pruisen). We zien daarbij, dat men eerst huiverig is voor wettelijk ingrijpen (brand van Londen) en grootendeels het oude stadsbeeld gaat herstellen. In het meergeciteerde artikel van Ehlgötz (Z. f. V. 1914/293) vonden we het volgende vertaald uit een rapport van Wren uit het jaar 1666. Deze laatste toonde hierin aan, dat de geheele nieuwe aanleg (volgens zijn ontwerp) doelmatig was en niemand verlies zou brengen noch zou benadeelen en dat aan alle materieele be zwaren volkomen tegemoetgekomen werd. De eenige maar dan ook onoverbrugbare moeilijkheid was de hardnekkige tegenstand van een groot deel der getroffen burgers om ook maar iets van hun be zit veranderd te zien of afstand te doen van het recht om hun hui zen op den ouden grond en op de oude fundeeringen weer op te bouwen. En verder het tekort aan vertrouwen en bereidwilligheid om ook slechts voor korten tijd hun bezittingen te geven in handen van een commissie of openbaar persoon, tot ze hun teruggegeven zouden worden met grootere voordeelen dan ooit onder een ander systeem zou zijn te bereiken. Want het plan bestond om kerkhoven en plantsoenen ver buiten de stad te brengen, waardoor ruimte zou worden gewonnen om de noodige straatverbreedingen toe te passen en toch genoeg grond over te houden voor iederen eigenaar. En al zou niet ieder precies hetzelfde perceel teruggekregen heb ben, dat hij voor den brand bezat, zoo kreeg hij toch in dezelfde buurt zijn grond en zou ieder voor zijn bedrijf een even gunstige plaats als te voren hebben gehad, ja misschien nog beter. Door al deze bezwaren ging echter de gelegenheid verloren om van Londen de meest grootsche en voor de gezondheid en handel meest bevorderlijke stad van de wereld te maken. Later komt men veel vrijer te staan tegenover den particulieren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 28