29 eigendom en maakt men drastischer bepalingen om de nieuwe plan nen beter aan te passen aan de moderne eischen van verkeer en woningbouw. In 1879 werd Szegedin door een overstrooming verwoest. Al vorens den wederopbouw aan te vatten, werd een Koninklijke Com missie benoemd, die met groote bevoegdheden werd bekleed en die een limlegung tot stand bracht, die ten slotte iedereen bevredigde. Volledigheidshalve laten we hier nog een en ander volgen, dat we vonden in het Fransche Journal des Géomètres-Experts. Na den wereldoorlog was in het groote verwoeste gebied van Noord-Frankrijk een uitgestrekt arbeidsveld geschapen voor het op betere grondslagen weer herstellen van den eigendomstoestand. Op ruime schaal kon hier ruilverkaveling worden toegepast. Er werd een Service de la reconstruction foncière ingesteld, die in de wetten van 4 Maart 1919 en van 14 Maart van hetzelfde jaar maat regelen vond om het landelijke gebied te reconstrueeren. In het Fe bruarinummer van 1921 vermeldt M. H. Roussilhe, dat op zijn voorstel deze maatregelen ook toepasselijk zijn verklaard voor „le sol des propriétés baties" (decreet van 10 September 1920). Op blz. 81 jaargang 1922 vinden we de mededeeling, dat de wet van 29 Juli 1921 het mogelijk maakt voor de gemeente om in de verwoeste gebieden de vernielde panden aan te koopen, beter te verkavelen en weer te verkoopen. Op blz. 20 jg 1924 vinden we eenige gegevens uit de statistiek van den wederopbouw, waaraan we ontleenen, dat toen in het dé partement de la Somme „remembrement" was toegepast in 53 ge meenten, omvattende 36,624 ha van 9000 eigenaren. Van stede lijke ruilverkaveling is nog geen sprake en zoo verwondert het ons niet, dat in jg 1926/201 een artikel van René Danger voorkomt, waarin deze, onder den titel Remembrement urbain pleit voor de mogelijkheid van toepassing der „Loi sur les associations syndica- les van 21 Juni 1865 ten behoeve van dit werk. Voor kleine ge bieden werd vrijwillig wel stedelijke ruilverkaveling reeds toege past; Danger meent nu langs den door hem aangegeven weg den noodigen wettelijken dwang te kunnen bereiken. Een voorbeeld van een dergelijke vrijwillige ruilverkaveling vin den we jg 1932/10 waarin is opgenomen de akte waarin de eige naren zich verbinden om samen te werken en aan een landmeter de opdracht geven om het nieuwe plan op te maken en waarbij zij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 29