32 Dit besluit betreft dus alleen de onteigening van den grond. Daarna is eindelijk verschenen de regeling van de vergoeding van oorlogsschade in het algemeen, die kan worden aangehaald als: „besluit op de materieele oorlogsschade". (No. 221/1940. Verord. blad stuk no. 40 van 4 December 1940). Zooals nu bekend is, zal schade tot 50.000 volledig, het meer dere tot 90 worden vergoed, waarbij wordt uitgegaan van de waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. 4. De Algemeen Gemachtigde stelt de waarde van het toegewezen goed vast en bepaalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerend goed zal worden betaald of verrekend. 5. De Algemeen Gemachtigde regelt de grootte der vergoeding welke toege kend wordt aan de hypotheekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter betaling dezer vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. Art. 7. Indien naar het oordeel van den Algemeen Gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert, kan de betaling der in art. 5 of art. 6 be doelde vergoedingen worden uitgesteld. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de Secretarissen-Generaal van de Departe menten van Justitie, van Waterstaat en van Financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van rente niet ontbreken. Art. 8. Degene, te wiens name een onroerend goed is onteigend, is rechts geldig gekweten door betaling aan hem, die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster als rechthebbende bekend stond, mits ten minste een maand vóór de betaling op de ter plaatse gebruikelijke wijze aan de onteigening bekendheid is gegeven en geen anderen dan bij het kadaster bekenden op de vergoeding hebben aanspraak gemaakt. Art. 9. 1. Indien ingevolge art. 5. lid 2, van het besluit betreffende den Weder opbouw (II) of ingevolge dit besluit eigendom is overgegaan van zaken, te welker aanzien ingevolge eenig wettelijk voorschrift inschrijving in openbare registers is geschied, zal de Algemeen Gemachtigde onverwijld voor de inschrij ving van den overgang in de daarvoor bestemde registers zorg dragen. Hetzelfde geldt ten aanzien van zakelijke rechten, welke door den Algemeen Gemachtigde worden gevestigd. 2. De op het oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustende hypothecaire inschrijvingen worden ambtshalve doorgehaald. Art. 10. 1. Alle stukken opgemaakt ter uitvoering van het besluit betreffende den Wederopbouw (II) of ter uitvoering van dit besluit zijn vrij van het recht van zegel en van het recht van registratie. 2. Voor de verrichtingen aan de bewaringen van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen, noodig voor de uitvoering van deze besluiten, worden geen kosten in rekening gebracht. Art. 11. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. (Verordeningenblad stuk 31, uitgegeven 14 October 1940).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 32