34 gemachtigde voor den wederopbouw hebben voorgelegd. De hypotheekhouders kunnen aan de aldus verkregen inschrijvingen geen meerdere rechten ontleenen dan aan dengene, te wiens naam de inschrijving stond, op grond van dit besluit toekwamen. Art. 13. 1. Het bedrag eener inschrijving moet voor herbouw worden be steed. 2. Herbouw moet geschieden in de gemeente, waarin het pand, waarop de bijdrage betrekking heeft, gelegen was, op een daarvoor in het plan van weder opbouw door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw geschikt aan gemerkte plaats. De algemeen gemachtigde kan ook goedvinden dat herbouw op een andere plaats in Nederland plaatsvindt. Voor gebouwen, waarin een be drijf wordt uitgeoefend, verleent hij deze goedkeuring niet, indien naar zijn oor deel het belang van de gemeente bij behoud van dit bedrijf binnen haar gren zen, zwaarder moet wegen dan het belang van den rechthebbende op de bijdrage. 3. Van de besteding der inschrijvingen voor herbouw kan worden afgezien: a. In het geval, dat van den rechthebbende op de bijdrage onroerend goed onteigend is en in ruil daarvoor onroerend goed is toegewezen, tot een hoogere waarde dan de vergoeding wegens onteigening bedroeg. Deze hoogere waarde kan met goedvinden van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw uit het bedrag der inschrijving worden gekweten. b. In zeer bijzondere gevallen, tot onbillijkheden leidende, ter beoordeeling van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Artikel 14. 1. Het plan van herbouw behoeft de goedkeuring van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw. 2. Indien hypotheken en andere zakelijke rechten bij de inschrijving zijn ver meld, verleent hij deze goedkeuring niet dan nadat hem gebleken is, dat met de houders van die rechten een regeling omtrent hun aanspraken is getroffen. 3. Bij die regeling wordt tevens bepaald de rangorde der bestaande hypo theken ten opzichte van nieuwe, die ter waarborging van de ter financiering van den herbouw verstrekte geldleeningen worden gevestigd. 4. Bij gebreke van overeenstemming tusschen de partijen omtrent de regeling dier aanspraken, beslist de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw daarbij rekening houdende met de belangen van alle partijen, overeenkomstig door den secretaris-generaal van het departement van financiën te stellen richtlijnen. In zijn beslissing kan de algemeen gemachtigde nieuwe zakelijke rechten vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen, met dien verstande, dat de hypotheken, die op een door het oorlogsgeweld niet beschadigd goed rusten, te dien aanzien hun ouden rang behouden. De algemeen gemachtigde draagt on verwijld zorg voor de inschrijving van de rechten in de openbare registers. Tegen zijn beslissing staat geen voorziening open. 5. Heeft het plan de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw verworven, en bestaat voldoende zekerheid dat het zal worden uitgevoerd, dan wordt de inschrijving in het grootboek naarmate de uitvoering vordert, overeenkomstig de door den algemeen gemachtigde te geven aanwijzin gen betaalbaar gesteld. Art. 15. 1. De rechthebbende op de bijdrage kan met een derde overeen komen, dat deze zijn plicht tot herbouw overneemt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 34